Podpora demokracie mezi mladými Evropany klesá, varuje nová studie. Pouze 57 % příslušníků generace Z (věk 16–26 let) v sedmi evropských zemích označilo demokracii za nejlepší formu vlády, přičemž nejnižší podpora byla zaznamenána ve Francii, Španělsku a Polsku.
V Polsku s demokracií souhlasí jen 48 % mladých respondentů, ve Francii a Španělsku necelých 52 %. Nejvyšší důvěra v demokratické zřízení panuje v Německu, kde ho podporuje 71 % dotázaných. Průzkum provedla agentura YouGov pro nadaci TUI Foundation v dubnu a květnu 2025 na vzorku 6 700 respondentů z Británie, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Řecka a Polska.
Znepokojivým zjištěním je, že více než pětina mladých Evropanů (21 %) by za určitých, nespecifikovaných okolností podpořila autoritářskou vládu. Nejčastěji se takto vyjádřili Italové (24 %), nejméně Němci (15 %). Ve Francii, Polsku a Španělsku činil podíl zastánců autoritářství 23 %.
Dalších 9 % uvedlo, že jim na formě vlády nezáleží, a 14 % se nedokázalo vyjádřit. Politolog Thorsten Faas z Svobodné univerzity v Berlíně varuje, že mezi mladými, kteří se politicky řadí napravo a zároveň se cítí ekonomicky znevýhodněni, podpora demokracie padá až na jednu třetinu. „Demokracie je pod tlakem – zevnitř i zvenčí,“ upozorňuje.
Zhruba polovina respondentů (48 %) má pocit, že demokratický systém v jejich zemi je ohrožen. V Německu, kde se prohlubují ekonomické problémy a sílí podpora krajní pravice i mezi mladými, se takto vyjádřilo až 61 % dotázaných.
Dopady geopolitických změn také formují vnímání mladých Evropanů. Jen 42 % mladých vidí Evropskou unii jako jednoho ze tří globálně nejvlivnějších hráčů – na rozdíl od USA (83 %), Číny (75 %) a Ruska (57 %). Britové EU jako globálního hráče vnímají častěji (50 %) než pevninské státy a 73 % z nich by se rádo vrátilo do EU. Téměř polovina všech dotázaných si přeje užší spolupráci mezi EU a Británií.
Politická polarizace mezi mladými roste, přičemž počet mladých, kteří se označují jako pravicově smýšlející, vzrostl z 14 % v roce 2021 na 19 %. Za levici se považuje 32 %, za střed 33 %, a 16 % se neidentifikuje nijak. Genderové rozdíly jsou výrazné – ženy v Německu, Francii a Itálii častěji inklinují k progresivním názorům, zatímco mladí muži v Polsku a Řecku se stávají konzervativnějšími.
Výrazně narostla i podpora zpřísnění migrační politiky – z 26 % v roce 2021 na 38 % letos.
Přes kritický pohled na fungování institucí vyjadřují mladí Evropané naději v budoucnost Evropské unie. Dvě třetiny by setrvání své země v EU podpořily. Přesto 39 % považuje EU za málo demokratickou a jen 6 % uvedlo, že jejich národní vláda funguje dobře a nepotřebuje větší reformy. Mnozí EU vnímají jako příliš zaměřenou na detaily, místo aby řešila klíčová témata – inflaci, obranu a ekonomickou konkurenceschopnost.
Řecko vykazuje nejvyšší skepsi vůči EU i největší touhu po zásadní politické změně. Podle Faase to souvisí s přetrvávajícími dopady eurokrize, která hluboce zasáhla řeckou společnost.
Zatímco mladí Evropané podporují ochranu klimatu, důraz na ni postupně slábne. Jen třetina uvedla, že by měla mít prioritu před hospodářským růstem – oproti 44 % v roce 2021.
Související

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Motoristé zůstávají pod pěti procenty

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD
průzkumy , demokracie , Francie
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci
před 59 minutami

CNN: Obchodní dohoda s EU je dalším vítězstvím Trumpa. Epsteinovu aféru tím ale nesmaže
před 1 hodinou

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi
před 1 hodinou

Roman Staněk slaví životní úspěch: Drama ve Spa mu přineslo první výhru ve Formuli 2
před 2 hodinami

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy
před 3 hodinami

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku
před 4 hodinami

Proruská "hrozba pro národní bezpečnost." Europoslance Dostála vyhostili z Moldavska
před 4 hodinami

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy
před 4 hodinami

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová
před 5 hodinami

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16
před 6 hodinami

USA mají vážný problém: Za 12 dní spotřebovaly čtvrtinu střel THAAD, obnova potrvá dlouhé roky
před 7 hodinami

Předpověď počasí slibuje stabilitu po celý týden
včera

Tragický incident v dovolenkovém ráji Čechů. Malá holčička je po smrti
včera

V Německu vykolejil osobní vlak. Na místě jsou zranění
včera

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU
včera

Trumpovi dochází trpělivost s Putinem, tvrdí šéf diplomacie Rubio
včera

Tragická letecká nehoda na Slovensku. Senior v kokpitu nepřežil
včera

Počasí dnes: Na jednom místě už spadlo přes sto milimetrů srážek
včera

Rychlovlak uvízl v tunelu u Vídně. Cestující trpěli několik hodin ve tmě a horku
včera
Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?
Podezřelé zavazadlo způsobilo minulý čtvrtek uzavření bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 pražského letiště. Zasahovala policie i pyrotechnik, provoz byl dočasně přerušen. Cestující, kteří kvůli podobným mimořádným situacím nestihnou let, se musí obracet na své aerolinky. Letiště podle mluvčího Jiřího Hannicha do těchto procesů nemůže vstupovat, jak informoval pro EuroZprávy.cz.
Zdroj: Jakub Jurek