Překvapivý průzkum: Podpora demokracie u lidí klesá, nejhorší je ve Francii, Španělsku a Polsku

Podpora demokracie mezi mladými Evropany klesá, varuje nová studie. Pouze 57 % příslušníků generace Z (věk 16–26 let) v sedmi evropských zemích označilo demokracii za nejlepší formu vlády, přičemž nejnižší podpora byla zaznamenána ve Francii, Španělsku a Polsku.

V Polsku s demokracií souhlasí jen 48 % mladých respondentů, ve Francii a Španělsku necelých 52 %. Nejvyšší důvěra v demokratické zřízení panuje v Německu, kde ho podporuje 71 % dotázaných. Průzkum provedla agentura YouGov pro nadaci TUI Foundation v dubnu a květnu 2025 na vzorku 6 700 respondentů z Británie, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Řecka a Polska.

Znepokojivým zjištěním je, že více než pětina mladých Evropanů (21 %) by za určitých, nespecifikovaných okolností podpořila autoritářskou vládu. Nejčastěji se takto vyjádřili Italové (24 %), nejméně Němci (15 %). Ve Francii, Polsku a Španělsku činil podíl zastánců autoritářství 23 %.

Dalších 9 % uvedlo, že jim na formě vlády nezáleží, a 14 % se nedokázalo vyjádřit. Politolog Thorsten Faas z Svobodné univerzity v Berlíně varuje, že mezi mladými, kteří se politicky řadí napravo a zároveň se cítí ekonomicky znevýhodněni, podpora demokracie padá až na jednu třetinu. „Demokracie je pod tlakem – zevnitř i zvenčí,“ upozorňuje.

Zhruba polovina respondentů (48 %) má pocit, že demokratický systém v jejich zemi je ohrožen. V Německu, kde se prohlubují ekonomické problémy a sílí podpora krajní pravice i mezi mladými, se takto vyjádřilo až 61 % dotázaných.

Dopady geopolitických změn také formují vnímání mladých Evropanů. Jen 42 % mladých vidí Evropskou unii jako jednoho ze tří globálně nejvlivnějších hráčů – na rozdíl od USA (83 %), Číny (75 %) a Ruska (57 %). Britové EU jako globálního hráče vnímají častěji (50 %) než pevninské státy a 73 % z nich by se rádo vrátilo do EU. Téměř polovina všech dotázaných si přeje užší spolupráci mezi EU a Británií.

Politická polarizace mezi mladými roste, přičemž počet mladých, kteří se označují jako pravicově smýšlející, vzrostl z 14 % v roce 2021 na 19 %. Za levici se považuje 32 %, za střed 33 %, a 16 % se neidentifikuje nijak. Genderové rozdíly jsou výrazné – ženy v Německu, Francii a Itálii častěji inklinují k progresivním názorům, zatímco mladí muži v Polsku a Řecku se stávají konzervativnějšími.

Výrazně narostla i podpora zpřísnění migrační politiky – z 26 % v roce 2021 na 38 % letos.

Přes kritický pohled na fungování institucí vyjadřují mladí Evropané naději v budoucnost Evropské unie. Dvě třetiny by setrvání své země v EU podpořily. Přesto 39 % považuje EU za málo demokratickou a jen 6 % uvedlo, že jejich národní vláda funguje dobře a nepotřebuje větší reformy. Mnozí EU vnímají jako příliš zaměřenou na detaily, místo aby řešila klíčová témata – inflaci, obranu a ekonomickou konkurenceschopnost.

Řecko vykazuje nejvyšší skepsi vůči EU i největší touhu po zásadní politické změně. Podle Faase to souvisí s přetrvávajícími dopady eurokrize, která hluboce zasáhla řeckou společnost.

Zatímco mladí Evropané podporují ochranu klimatu, důraz na ni postupně slábne. Jen třetina uvedla, že by měla mít prioritu před hospodářským růstem – oproti 44 % v roce 2021. 

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

Více souvisejících

průzkumy demokracie Francie

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci

Americké ministerstvo obrany se podle Defense One chystá uspořádat speciální výcvikové školení přezdívané „Top Gun“, zaměřené na útočné drony řízené z pohledu první osoby. Tyto bezpilotní letouny, které se v současnosti osvědčují v ukrajinské obraně proti ruským silám, budou předmětem intenzivního výcviku na Camp Atterbury v Indianě. Cílem této iniciativy je dosáhnout „americké dominance v oblasti dronů“.

před 59 minutami

před 1 hodinou

Thajsko

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi

Kambodžský premiér Hun Manet a thajský prozatímní lídr Phumtham Wechayachai se shodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří, které vstoupí v platnost o půlnoci malajského času. Oznámil to malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednání, které moderoval. Setkání se uskutečnilo v Kuala Lumpuru a cílem bylo ukončit pětidenní ozbrojený konflikt, který si vyžádal životy nejméně 35 lidí a vyhnal z domovů přes 300 000 osob z obou stran hranice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

British Airways, ilustrační fotografie

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy

Skotská policie zahájila vyšetřování po výtržnictví na palubě letadla společnosti easyJet, které letělo z Londýna (Luton) do Glasgowa. Incident se stal v neděli ráno, kdy letoun přistál na glasgowském letišti. Na palubě došlo k dramatické situaci, kdy muž začal křičet výrazy jako „Alláhu Akbar“ (což v arabštině znamená „Bůh je největší“) a „smrt Trumpovi“, a také vyhrožoval bombou.

před 3 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku

S rostoucím tlakem na modernizaci a přípravu americké námořní flotily na budoucí konflikty se armáda stále více zaměřuje na bezpilotní systémy, především drony. Předseda katedry námořní strategie JC Wylieho na Námořní válečné akademii James Holmes upozorňuje, že menší, agilnější námořní drony by mohly hrát klíčovou roli, zejména v kritických počátečních fázích konfliktu. Podle Jacka Rowleyho, bývalého inženýra námořnictva, je ale nutné dbát na potřeby hybridní flotily skládající se z tradičních posádek i bezpilotních povrchových a podvodních vozidel. Vyvstává tak zásadní otázky: Kam na amerických lodích umístit drony a jaké vlastně námořnictvo potřebuje?

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že každý den pozastaví vojenské operace v Gaze na deset hodin, aby se zlepšila humanitární situace v oblasti. Tyto pauzy, které jsou v platnosti od 10:00 do 20:00 místního času, se týkají tří obydlených oblastí: Al-Mawasi, centrální Deir al-Balah a severní Gazy. Cílem je umožnit Organizaci spojených národů (OSN) a dalším organizacím doručovat jídlo a léky obyvatelům „až do odvolání“.

před 4 hodinami

Eva Taterová

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová

V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.

před 5 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Jak se vyhnout ruským balistickým raketám? Ukrajina vymyslela trik, kterým ochrání F-16

Ukrajinské stíhací letouny F-16 získaly významnou posilu v podobě nových mobilních modulů pro údržbu a provoz, které jim pomohou vyhýbat se ruským útokům balistickými raketami. Tyto komplexy, vyvinuté charitativní nadací "Come Back Alive" a ukrajinským ministerstvem obrany, obsahují vše potřebné pro údržbu a vybavení letadel, stejně jako pro provádění operačních činností.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Letní příroda

Předpověď počasí slibuje stabilitu po celý týden

Poměrně stabilní počasí očekávají meteorologové v Česku během právě začínajícího týdne. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Skoro každý den může zapršet, nejvyšší teploty se udrží pod třicítkou. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump oznámil uzavření dohody o clech mezi USA a EU

Spojené státy americké se dohodly s Evropskou unií na výši cel, které se rozhodl zavádět americký prezident Donald Trump. Právě šéf Bílého domu v neděli oznámil dohodu po setkání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Doporučení zní jasně. Co mají dělat lidé v případě mimořádné situace na letišti?

Podezřelé zavazadlo způsobilo minulý čtvrtek uzavření bezpečnostní kontroly na Terminálu 2 pražského letiště. Zasahovala policie i pyrotechnik, provoz byl dočasně přerušen. Cestující, kteří kvůli podobným mimořádným situacím nestihnou let, se musí obracet na své aerolinky. Letiště podle mluvčího Jiřího Hannicha do těchto procesů nemůže vstupovat, jak informoval pro EuroZprávy.cz. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy