Varšava - Varšavská policie dnes zatkla 215 lidí, kteří se zapletli do potyček se strážci zákona, provázejících v posledních letech už tradičně oslavy polské nezávislosti. Při srážkách byli podle policie zraněni čtyři lidé, včetně dvou policistů.
Výtržníci, mnozí zamaskovaní, házeli po policistech kameny, dýmovnice a dělobuchy, dlažební kostky i lavičky z autobusové zastávky. Policisté naopak v jednu chvíli použili vodní dělo a stříleli gumovými projektily do vzduchu. Obarvená voda z vodních děl usnadňovala policistům zatýkání zmáčených radikálů. Hlavní díl potyček se odehrál u fotbalového stadionu.Výtržníci byli mezi desítkami tisíc lidí, kteří se účastnili pochodu pořádaného krajní pravicí a nacionalisty. K rozpoutání násilností neměli podle agentury AP žádný důvod.Mnoho zatčených bylo podle policejního mluvčího zadrženo ještě před začátkem pochodu kvůli předmětům, které by mohly být použity jako zbraň. Většina demonstrantů se chovala pokojně, zdůraznil mluvčí Mariusz Sokolowski.Na počátku pochodu demonstranti vykřikovali "Pryč s Evropskou unií!" a jedna menší skupina, která přijela z Chelmu, začala hajlovat, avšak pořadatelé je přiměli přestat.Ještě dříve prezident Bronislaw Komorowski vedl oficiální oslavy a sváteční průvod. Poláci si dnes připomínají získání nezávislosti po první světové válce. Předchozí polské království zaniklo rozdělením mezi Rakousko, carské Rusko a Prusko, ze kterého později vzešlo německé císařství.Polsko za nynější středopravé vlády zažívá bezprecedentní období prosperity ve své moderní historii. Někteří Poláci ctící tradiční hodnoty, včetně silné přináležitosti ke katolické církvi, se však cítí zrazeni tím, jak Polsko přijímá ideály Evropské unie, upozorňuje agentura Reuters.Loni oslavy polského svátku nezávislosti provázely v centru hlavního města násilnosti krajní pravice, které vyústily v útok na areál ruského velvyslanectví. Moskva žádala oficiální omluvu, potrestání viníků a náhradu škod. Polské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad incidentem politování.
Související
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
Aktuálně se děje
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
včera
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
včera
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
včera
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
včera
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
včera
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
včera
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
včera
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
včera
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
včera
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
včera
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
včera
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
včera
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
9. června 2026 21:50
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
9. června 2026 20:40
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
V satelitním městě Balašicha nedaleko Moskvy došlo v úterý ráno k výbuchu osobního automobilu, při kterém zahynul řidič. Incident se odebral kolem půl šesté ráno, kdy v blízkosti obytného domu explodovalo jedoucí vozidlo značky BMW X3.
Zdroj: Libor Novák