Demonstrace v Polsku

Ilustrační fotografie.

V Polsku se demonstrovalo proti politickým represím v Bělorusku

Stovky lidí dnes v Polsku demonstrovaly proti politickým represím v sousedním Bělorusku. Protestní pochod ve Varšavě se konal v předvečer prvního výročí prezidentských voleb v Bělorusku, které opozice považuje za zfalšované. Pochodu se zúčastnila řada Bělorusů, kteří žijí v polském exilu, informovala agentura AP.
Strana Právo a spravedlnost (PiS)

Tisíce Poláků vyšly demonstrovat do ulic. Vláda se podle nich chová jako autoritářský komunistický režim

Tisíce lidí se dnes v polské metropoli sešly na demonstraci proti pravicové vládě. Je to další z řady demonstrací, které se konají od doby, kdy polský nejvyšší soud rozhodl o dalším zpřísnění už tak omezujícího zákona o potratech, uvedla agentura AP. Dnešní protest se navíc konal v den 39. výročí nastolení stanného práva, které zavedl tehdejší komunistický režim.
Policie ve Varšavě použila slzný plyn i gumové projektily

Polsko vyšetřuje demonstrace proti zákazu potratů, prý došlo k útokům na církev

Prokuratura ve Varšavě zahájila vyšetřování některých okolností demonstrací, které vyvolal říjnový nález ústavního soudu ve věci potratů. Dnes o tom informují polská média. Polsko v posledních týdnech zažívalo nebývalou vlnu protestů poté, co ústavní soud 22. října označil za protiústavní tu část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu.
Demonstrace v Polsku

Poláci další den protestují proti omezení potratů

Projížďkami na kolech nebo motocyklech dnes lidé v Polsku pokračují v protestech proti nedávnému rozhodnutí ústavního soudu, které předpokládá výrazné omezení již tak velmi limitované možnosti podstoupit interrupci. Pořádání demonstrací v Polsku v současnosti komplikují opatření proti šíření koronaviru.
Mateusz Morawiecki

Polsko opět protestuje proti zákazu potratů. Morawiecki vyzval k dialogu

V mnoha polských městech včetně Varšavy dnes opět vyšli do ulic demonstranti bouřící se proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě.
Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

Ve Varšavě se pochoduje na protest proti zákazu potratů

Navzdory koronavirovým restrikcím se dnes tisíce lidí z celého Polska zapojily ve Varšavě do protestního pochodu proti faktickému zákazu potratů. Polská vláda se chystá ztížit přístup k interrupcím po verdiktu Ústavního soudu, který došel k závěru, že přerušení těhotenství i v případě těžkého poškození plodu odporuje ústavě. Dnešní demonstrace je označována za vyvrcholení protestů, do nichž se podle agentury AFP zapojily celkem statisíce lidí.
Kvůli omezení potratů v Polsku byly v ulicích desetitisíce lidí

Kvůli omezení potratů v Polsku byly v ulicích desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí se dnes na mnoha místech Polska zapojily do protestů v rámci stávky žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. Protesty se konají v době, kdy se Polsko potýká s rychle rostoucími počty nakažených koronavirem. Do Varšavy se dnes sjeli i zemědělci nespokojení s plánem vlády zpřísnit předpisy týkající se ochrany zvířat.
Demonstrace v Polsku

Polsko: Téměř tři sta zadržených po demonstraci proti restrikcím

Varšavská policie zadržela skoro 300 lidí v souvislosti se sobotními protesty proti novým opatřením, která mají zpomalit šíření koronaviru. Uvedl to dnes policejní mluvčí. Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 11.742 nově potvrzených případů koronaviru. Zemřelo podle něj dalších 87 osob.
Polská policie

Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, zasahovala policie

Několik stovek podnikatelů a rolníků se dnes v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od státu během nynější krize. Policie podle polských médií s odvoláním na platná opatření proti koronaviru označila akci za nelegální a proti účastníkům zasáhla.
Polský prezident Andrzej Duda

Poláci proti Bruselu. Tisíce lidí vyšly do ulic vyjádřit podporu vládě

Tisíce Poláků dnes ve Varšavě vyšly do ulic, aby vyjádřily podporu vládě premiéra Mateusze Morawieckého. Kabinet poslední dobou čelí kritice kvůli reformě soudnictví, která podle Bruselu ohrožuje nezávislost polské justice. Podle účastníků manifestace jsou ale legislativní změny "záležitostí národní svrchovanosti". Vládu proto vyzvali, aby ve sporu s Evropskou unií neustupovala, napsala agentura AP.
justice

Polsko bude mít justici jako v Turecku? Soudci se bouří, vyšli do ulic Varšavy

Několik tisíc lidí se dnes ve Varšavě zúčastnilo "pochodu tisíce talárů", který svolali polští soudci jako tichý protest na obranu nezávislosti justice před vládnoucí stranou a vládou. Účast podle organizátorů přislíbila více než tisícovka soudců ze všech částí země a dorazili i zástupci dalších právnických profesí a také solidární soudci ze dvou desítek evropských zemí.
Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu

Ve Varšavě jde do tuhého? Desítky tisíc lidí žádaly konec vlády PiS

Varšava - Desítky tisíc Poláků se dnes v centru Varšavy zúčastnily pochodu, na kterém opozice požadovala, aby vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) dodržovala ústavu, respektovala vládu práva a nezávislost soudů. Podle listu Gazeta Wyborcza, který se odvolává na informace varšavské radnice, se k protestu s názvem Pochod svobody připojilo až 50.000 lidí.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy