"Pryč s vládou misogynů." V Polsku pokračovaly demonstrace proti zpřísnění zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy podle agentury AFP demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň.

"Máme právo protestovat," skandoval dav v odpovědi na policejní výzvy k rozchodu poté, co demonstrantky zablokovaly centrum Varšavy. Na akci uspořádanou pod heslem "Ve jménu matky, dcery a sestry" přišli lidé s transparenty s nápisy typu "Bojuj jako holka", "Neříkej mi, jak mám žít" "Pryč s vládou misogynů (mužů, kteří nenávidí ženy)". Vidět byly také duhové vlajky, které jsou symbolem hnutí za práva sexuálních menšin, a symboly ženského protestu. Hodně lidí mělo sebou podle listu Gazeta Wyborcza lyžařské brýle, aby se ochránili před slzným plynem.

Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se podle zpravodajského serveru Onet konaly také v dalších polských městech: Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích. Organizátorky přislíbily akce v desítkách měst.

#StrajkKobiet wyminął kordon policji na Marszałkowskiej i idzie na Plac Konstytucji. pic.twitter.com/oJpyySJNGq

— Marcin Terlik (@MarcinTerlik) November 28, 2020

Podobné protesty se v zemi pořádají od 22. října, kdy ústavní soud dospěl k závěru, že současná podoba protipotratového zákona z roku 1993 porušuje ústavu. Soud odmítl tu část tohoto právního aktu, která umožňuje přerušení těhotenství při vážných vývojových vadách plodu. Na ně přitom v minulých letech připadalo 98 procent legálních potratů v zemi. Nyní by měly být povoleny jen interrupce při ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu. Agentura AP dnes označila protestní hnutí za největší od pádu komunismu před 30 lety.

Verdikt nejvyššího justičního orgánu tento čtvrtek kritizoval Evropský parlament. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici. Polský ústavní soud je totiž složený převážně ze soudců nominovaných konzervativní vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), jež se o zpřísnění zákazu interrupcí zasazovala. Šéfka polského ústavního soudu Julia Przylembská usnesení europoslanců odmítla jako pokus zasahovat do polských vnitřních záležitostí.

Při předchozích demonstracích proti rozhodnutí ústavního soudu, jež zákon o interrupcích zpřísňuje, došlo v Polsku i ke střetům protestujících s pořádkovými silami. Policie také řadu účastníků zatkla a obvinila z porušování zákazu shromažďování, vyhlášeného v rámci opatření proti šíření koronavirové nákazy.

Související

Více souvisejících

Demonstrace v Polsku Polsko potraty

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy