Polsko bude mít justici jako v Turecku? Soudci se bouří, vyšli do ulic Varšavy

Několik tisíc lidí se dnes ve Varšavě zúčastnilo "pochodu tisíce talárů", který svolali polští soudci jako tichý protest na obranu nezávislosti justice před vládnoucí stranou a vládou. Účast podle organizátorů přislíbila více než tisícovka soudců ze všech částí země a dorazili i zástupci dalších právnických profesí a také solidární soudci ze dvou desítek evropských zemí.

"Je nás hodně. Jsou tu představitelé prakticky všech (polských) soudů v čele s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou," prohlásil podle webu deníku Gazeta Wyborcza soudce, který vítal účastníky.

"Děkuji, že bráníte naše práva," stálo na jednom z transparentů v průvodu, ve kterém vlály i vlajky Polska a Evropské unie. Cestou od sídla nejvyššího soudu k sídlu parlamentu soudci nesli hesla protestu: "Právo na nezávislost" a "Právo na Evropu". Hodně demonstrantů šlo v talárech, jiní si je nesli přehozené přes ruku.

"Jsem v taláru, protože tu nejsem soukromě. Přijel jsem služebně, splnit přísahu, že budu plnit soudcovský slib, hájit ústavu, právo a občanská práva," řekl reportérům jeden ze soudců. "Ještě před pár měsíci jsme si nedokázali představit, že bychom se v talárech sešli na ulici. Ale odhodlání našich vládců podřídit si soudy přesahuje naši fantazii," dodal.

"Jsem soudcem odvolacího soudu v Amsterodamu, ale nepřijel jsem jako nizozemský soudce. Přijel jsem jako evropský soudce podpořit polské kolegy, kteří se bojí o svou nezávislost," řekl novinářům Maarten Feteris. "Jsme tu proto, abychom upozornili na obrovský význam právního státu a nezávislých soudů," zdůraznila rakouská soudkyně Edith Zellerová. "Francie tu nemohla chybět," dodala soudkyně Nathalie Leclercová-Garretová z Paříže. "Jsme tu proto, abychom hájili právo a zákonnost, protože to je povinností soudce," uvedl John Mac Menamin z irského nejvyššího soudu. "Nejsme politici, ale obrana práva je zásadní věc pro každého občana," dodal.

"Prosím, bojujte o nezávislost soudců, protože jsou zárukou svobod a práva," apeloval podle deníku Gazeta Wyborcza Yavuz Aidin, donedávna turecký soudce a nyní politický uprchlík. "Přijel jsem ze země, kde je právo v troskách. Jednou večer jsem si šel lehnout jako soudce, ale probudil jsem se jako terorista. Protože tak rozhodla vláda," řekl. Varoval, že soudci byli v Turecku při čistkách první na řadě, ale následovaly je statisíce lidí, kteří přišli o živobytí a mnohdy i o svobodu.

Bezprostředním důvodem dnešního pochodu se stal zákon, který minulý měsíc přijali polští poslanci hlasy vládní většiny. Ten umožňuje postihnout soudce, kteří se stavějí proti kontroverzní soudní reformě, prosazované konzervativní vládou. Polský kabinet kritiku odmítá a tvrdí, že zákon má zabránit chaosu v justici.

"Je to ten nejostudnější zákon za poslední roky. Je zjevně v rozporu s ústavou i právem Evropské unie. Likviduje nezávislost soudů a soudců. Nemá ale smysl přesvědčovat autory zákona, protože dobře vědí, o co jde. Nezbývá než doufat, že našeho protestu si všimne Polsko a Evropa," poznamenal další z demonstrujících soudců.

Související

Více souvisejících

Polsko Demonstrace v Polsku justice

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy