Na německo-polské hranici protestovali "koronaskeptici", dorazili i pravicoví extremisté

Ve Frankfurtu nad Odrou na německo-polské hranici se dnes konala demonstrace proti koronavirovým omezením. Podle německé policie se protestu zúčastnilo kolem 2000 lidí z celé země, včetně hostů z Polska.

Řečníci dávali pokyny k dodržování rozestupů v obou jazycích, informoval na svém webu místní deník Märkische Oderzeitung (MO). 

Demonstraci "za mír a svobodu" organizovalo iniciativa Querdenken ze západoněmeckého Duisburgu. Přes most na řece Odře přešlo kolem 13:30 SEČ na shromáždění asi 150 lidí z protilehlého polského města Slubice, napsal MO. Mezi demonstranty byli podle polského listu Dziennik jak "koronaskeptici", tak neonacisté a asi tři stovky Poláků, vesměs z řad drobných podnikatelů, kteří se bouří proti nařízeným omezením. Demonstranti vybízeli k "německo-polské jednotě". Na akci se objevily kromě polských i duhové vlajky, které bývají symbolem sexuálních menšin.

Vůdce německých "koronaskeptiků" Michael Ballweg zdůraznil, že jde o pokojné hnutí, ve kterém není místo pro extremisty, násilí a antisemitismus, nicméně na místě byli podle listu i pravicoví extremisté jako Maik Schneider, již dvakrát odsouzený za podpálení gymnázia Nauen, které mělo fungovat jako útulek pro migranty.

Podle policie, která byla na místě v hojném počtu, se demonstrace odehrála v klidu. I přes pokyny policistů ale většina účastníků neměla roušku a ani nedodržovala povinné rozestupy.

Mluvčí zhruba šedesátitisícového Frankfurtu už dříve vyzval obyvatele, aby zůstali doma. Paralelně se v jiné části města konal protidemonstrace s účastí asi 150 lidí, kteří svou akci nazvali Maskenball (maškarní bál - v Německu se rouškám říká masky).

V Německu právě vrcholí druhá vlna koronaviru. Vláda do 20. prosince zavřela restaurace, kina, divadla a volnočasová zařízení a omezila shromažďování.

Polská vláda kvůli rychle přibývajícím novým případům koronaviru rozšířila od 7. listopadu omezující opatření na maloobchod, zábavní a kulturní akce, školy a také hotely. Ode dneška smějí být opět otevřena nákupní centra, nicméně restaurace, fitnessová zařízení, kina a divadla zůstanou mimo provoz až do 27. prosince.

Počet infikovaných se v Polsku s přibližně 38 miliony obyvatel od jara přiblížil k jednomu milionu. V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, už jich přes milion je.

Související

Více souvisejících

demonstrace v Německu Demonstrace v Polsku Německo extremismus Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy