V Polsku začíná další boj o voliče, vláda má strach z konzervativního Dudy

Varšava - Polská vládnoucí Občanská platforma (PO) se pomalu vzpamatovává z prohry v nedělních prezidentckých volbách. Vláda premiérky Ewy Kopaczové hodlá ještě do srpnového konce mandátu Bronislawa Komorowského prosadit několik zákonů, které by mohly narazit na odpor jeho konzervativního nástupce Andrzeje Dudy.

V Polsku je prohra Komorowského vnímána jako porážka strany, z níž dosluhující prezident vzešel a jíž bez mrknutí oka podepisoval všechny zákony.

Členové vedení PO se navíc obávají, že jim může mladý populistický prezident, který je blíže středu než dosavadní vedení jeho konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) v čele s expremiérem Jaroslawem Kaczyńským, přetáhnout část voličů před říjnovými parlamentními volbami.

"Náš klíčový problém spočívá v tom, že manévrem s Dudou se PiS přiblížila do středu a díky Kukizovi získala možnost oslovit mladé voliče," citovala Gazeta Wyborcza nejmenovaného politika z vedení strany.

"Velmi pozorně sledujeme, co se děje na politické scéně, a je třeba přiznat, že tam zůstalo místo po Svazu demokratické levice (SLD) či po Palikotově hnutí a podle mě řada levicových voličů vidí PO jako svou volbu," potvrdil dnes tyto informace v rozhovoru s polským rozhlasem ministr obrany Tomasz Siemoniak. Obě parlamentní formace v poslední době ztrácejí voličskou podporu.

Podle plánu kabinetu by měl Komorowski do svého srpnového odchodu z úřadu ještě stihnout podepsat například zákony o umělém oplodnění či o bezplatné právní pomoci pro seniory, lidi postižené živelními katastrofami nebo vojenské vysloužilce.

Zdroj: YouTube

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Ewa Kopaczova Andrzej Duda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy