Manévry NATO nad Litvou: České bitevníky cvičily vzdušné souboje

Praha/Vilnius - Mezinárodního cvičení Baltic Eye v Litvě se zúčastnili také čeští piloti s bitevníky L-159 Alca, nalétali 150 hodin. Poslední manévry se konají dnes, piloti a pozemní personál se pak vrátí na domovskou základnu v Čáslavi.

Akce se kromě Čechů zúčastnili zástupci litevských, norských a italských vzdušných sil. "Jedná se o česko-litevské cvičení, kterého se účastní i členské státy NATO, které momentálně plní úkoly Air Policingu ve vzdušném prostoru státu, který nedisponuje vlastním nadzvukovým letectvem," uvedla armáda.

"Demonstruje se tak také síla a odhodlání aliančních států ke společné obraně," poznamenali zástupci české armády.

Piloti šest dnů v týdnů létali čtyři mise denně, každá z nich trvala asi hodinu a půl. Ve vzdušném prostoru Litvy se tak neustále střídaly dvě dvojice L-159.

Součástí výcviku byly i cvičné hotovostní zásahy a letecké souboje jeden na jednoho, dva na jednoho nebo dva na dva. "I proto součástí našeho vybavení jsou cvičné střely CATM-9M (Captive Air Training Missile)," uvedl podplukovník Jakub Štefánek ze Vzdušných sil Armády České republiky.

Piloti se zúčastnili i litevských oslav. "V pondělí 6. července jsme provedli průlet nad hlavním městem Vilnius ve formaci společně s dvěma norskými letouny F-16 a dvěma Eurofighter Typhoon italských vzdušných sil v rámci oslav litevského státního svátku," poznamenal Denis Dúbravčík, zástupce velitele 212. taktické letky, která létá na čáslavské základně s jednomístnými alky.

Související

Jana Černochová

Vláda schválila nákup BVP či pomalejší valorizaci důchodů

Česká armáda dostane od roku 2026 přes 240 nových bojových vozidel pěchoty CV90. Uzavření kontraktu za zhruba 59,7 miliardy korun se švédským výrobcem BAE Systems schválila vláda na dnešním jednání. Projednala také návrh novely zákona o státním zastupitelství, kterým nastavuje nová, transparentní pravidla pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců a trvání jejich funkčních období, a návrh novely zákona o důchodovém pojištění, jež řeší problematiku předčasných důchodů a jejich valorizací. 

Více souvisejících

Armáda České Republiky L159 Alca Litva

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy