Litva

Vilnius, Litva

Situace v Bělorusku se nelíbí ani Litvě. Uzavře hraniční přechody

Litva se rozhodla dočasně uzavřít dva hraniční přechody s Běloruskem. Oznámil to litevský kabinet ve Vilniusu s odkazem na "geopolitické okolnosti", jak informovala televize ABC News. Nedávný přesun ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny do Běloruska vyvolal obavy okolních států ohledně bezpečnosti.
Lijáky způsobily sesuv půdy a vykolejení dvou vagónů osobního vlaku ve Švédsku

Baltské moře bičuje extrémní počasí. Doprava stojí, meteorologové varují před nejhoršími bouřemi za desítky let

Oblast Baltského moře se dnes stala rájem silných bouřek. Ty výrazně ovlivňují námořní i leteckou dopravu a způsobují škody na infrastruktuře a majetku. Polsko, Švédsko, Norsko a další země se potýkají s extrémními povětrnostními podmínkami, které si vyžádaly řadu zranění a způsobily výpadky energie. Meteorologové podle médií varují před nejhoršími bouřemi za posledních několik desítek let.
Laimonas Talat-Kelpša Rozhovor

V Litvě je každý ochoten bránit zemi se zbraní v ruce, říká velvyslanec pro EZ. Nabádá k ostražitosti vůči Putinovi

Litevský velvyslanec Laimonas Talat-Kelpša míní, že Češi toho o Litvě příliš neví. Panuje podle něj přesvědčení o tom, že pobaltská země je „příliš daleko“. Upozornil také na fakt, že ruské etnikum je daleko početnější v Česku než v Litvě. „Musíme být neustále ostražití vůči Putinovým pokusům šířit dezinformace a destabilizovat veřejný pořádek v našich společnostech. Zde se naše země mohou od sebe navzájem hodně naučit,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 
Gitanas Nauseda, litevský prezident

Nauséda pohrozil litevským vetem deklarace summitu NATO

Litva bude příští týden hostit očekávaný summit NATO. Prezident pořadatelské země Gitanas Nauséda jen pár dní před ním pohrozil vetem deklarace, pokud přijatá rozhodnutí a formulace nebudou odpovídat bezpečnostním zájmům Litvy.

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy