V pondělí došlo k nehodě nákladního letadla v blízkosti letiště Vilnius. Při havárii zahynul jeden člen posádky, zatímco tři další, včetně pilota, přežili.
Letadlo, které odstartovalo z Lipska v Německu, se pokusilo přistát na letišti Vilnius, ale zřítilo se několik kilometrů od přistávací dráhy. Letadlo sklouzlo několik set metrů po zemi, než narazilo do blízkého domu, kde vznikl velký požár. I přes vážnost nehody se podařilo evakuovat 12 obyvatel domu a na zemi nebyli hlášeni žádní zranění.
Letadlo Boeing 737-400, které provozovala firma Swiftair na základě smlouvy s DHL, mělo na palubě čtyři členy posádky. Jeden z nich byl nalezen bez známek života, zatímco tři přeživší – litevský, německý a španělský občan – byli převezeni do místní nemocnice.
Místní úřady zahájily vyšetřování nehody, ale dosud nebyly nalezeny žádné důkazy o výbuchu. Vedoucí litevské protiteroristické jednotky Darius Jauniškis zmínil možnost teroristického útoku, ale zdůraznil, že v tuto chvíli nejsou žádné definitivní závěry. K incidentu došlo kolem 5:30 ráno místního času u ulice Zirniu na jihu Vilniusu, což způsobilo zpoždění několika letů na letišti, i když všechny plánované lety pokračovaly.
Požár byl pod kontrolou do 7:33 ráno a úřady se zaměřují na určení příčiny nehody, kterou podezřívají z technické závady nebo lidské chyby. Terorismus však stále není vyloučen a vyšetřování pokračuje. K havárii došlo v době zvýšené bezpečnostní pohotovosti v Evropě, kdy byly v minulosti zaznamenány incidenty s výbušnými zařízeními v nákladních zásilkách.
DHL potvrdil, že letadlo nouzově přistálo asi kilometr od letiště, ale přesná příčina nehody zůstává nejasná. Ředitel litevské policie Arūnas Paulauskas uvedl, že vyšetřování může trvat několik dní, než budou nalezeny odpovědi.
Související
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
Na letišti v Louisville se krátce po startu zřítilo letadlo
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
před 1 hodinou
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
před 2 hodinami
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
před 3 hodinami
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
před 4 hodinami
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
před 5 hodinami
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
před 7 hodinami
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
před 7 hodinami
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
před 8 hodinami
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
před 8 hodinami
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
před 10 hodinami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
V pražské katedrále svatého Víta na Pražském hradě se v sobotu dopoledne odehrála historická událost, která přilákala stovky významných hostů. Slavnostní liturgie, zahájená v jedenáct hodin, se stala dějištěm uvedení do úřadu nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla. Celý obřad provázela vznešená atmosféra podtržená zvukem největšího českého zvonu Zikmunda.
Zdroj: Libor Novák