V Litvě byla objevena těla tří ze čtyř amerických vojáků, kteří minulý týden zmizeli při výcviku s pásovým vozidlem nedaleko hranic s Běloruskem. Smutnou zprávu potvrdila americká armáda. Pátrání po čtvrtém vojákovi stále pokračuje. Okolnosti tragédie zatím nejsou objasněné.
Podle litevské stanice TV3 byli v pondělí nalezeni tři ze čtyř pohřešovaných vojáků, kteří patřili do 1. obrněné brigádní bojové skupiny 3. pěší divize americké armády. Zmizeli během vojenského cvičení i s obrněným vozidlem M88A2 Hercules minulé úterý. „Pátrací a záchranné operace po zbývajícím čtvrtém vojákovi pokračují,“ informovala americká armáda.
Velitel 3. pěší divize, generálmajor Charles Norrie, rodinám padlých vojáků vyjádřil soustrast. „Pátrání neustane, dokud nebude nalezen poslední voják,“ zdůraznil.
Čtveřice vojáků se ztratila při výcviku na východě Litvy nedaleko hranic s Běloruskem. „Záchranná operace pod vedením litevských ozbrojených sil intenzivně pokračuje,“ sdělilo v pátek litevské ministerstvo obrany pro EuroZprávy.cz.
Ministerstvo už v úterý večer potvrdilo, že 25. března došlo ve výcvikovém prostoru k incidentu, při kterém se ztratili čtyři příslušníci americké armády a jedno pásové vozidlo. „V současné době nejsou k dispozici žádné důkazy ani informace potvrzující, že by došlo k nějakým obětem. Intenzivně probíhá záchranná operace pod vedením litevských ozbrojených sil,“ uvedlo.
K situaci se minulý týden vyjádřila i litevská ministryně obrany Dovilė Šakalienė. „S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o čtyřech amerických vojácích, kteří se v současné době pohřešují ve výcvikovém prostoru Pabradė. Vojáci v době incidentu prováděli plánovaný taktický výcvik. Pátrací akce je vedena americkou armádou a litevskými ozbrojenými silami a úsilí je v plném proudu,“ řekla pro EuroZprávy.cz.
Související
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
Válku mezi Ruskem a NATO nelze smést ze stolu. Invaze do Pobaltí nehrozí bezprostředně, říká Kraus
Litva , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 45 minutami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 1 hodinou
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 2 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 2 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 3 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 5 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
včera
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
včera
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
včera
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
včera
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
včera
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
včera
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
Nadcházející týden přinese do Česka proměnlivé jarní počasí, ve kterém se vystřídají slunečné dny s citelným ochlazením a občasnými srážkami. Zatímco začátek týdne bude ve znamení doznívajících přeháněk, v noci se musíme připravit na návrat mrazíků, které mohou potrápit zejména zahrádkáře.
Zdroj: Libor Novák