Bratislava - Dvojici českých turistů zasáhl dnes během túry v Malé Fatře blesk. Třiačtyřicetiletá žena podlehla vážným zraněním na místě, jejímu manželovi se nic vážnějšího nestalo. Informovala o tom dnes slovenská média.
Kvůli nepříznivým podmínkám nemohl k místu neštěstí vzlétnout vrtulník. Zásah horské služby v terénu byl velmi náročný i kvůli tomu, že v oblasti hrozila další bouřka. Jozef Šupica z horské služby uvedl, že se záchranáři o neštěstí dozvěděli krátce po jedné hodině odpoledne, kdy vše na nouzovou linku nahlásil manžel oběti. Jde již o čtvrtou podobnou tragédii v oblasti Velkého Rozsutce od roku 2002, po zásahu blesku tady zemřelo již pět lidí. Ke všem neštěstím došlo v červenci.
Horská služba v této souvislosti doporučuje vydat se na túru již ráno a skončit kolem oběda, protože nebezpečné bouřky přicházejí nejčastěji po obědě. "I když bouřka přijde, tak nepřijde z minuty na minutu, vždycky to trvá, je vidět z kopců, že se blíží. Takže vždycky je šance minimálně z toho vrcholu odejít," uvedl Šupica. Důležité je také sledovat předpověď počasí, slovenští meteorologové vydali na dnešek a pátek výstrahu před vysokými teplotami a bouřkami.
Související
Češi v ohrožení života v Tatrách. Pro ženu musel letět vrtulník
Čech se zřítil do obtížného terénu ve Vysokých Tatrách. Byl v bezvědomí
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák