Řím - Evropská unie dnes zahájila novou fázi operací ve Středozemním moři. Eugenio Ambrosi z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ale varoval, že akce může selhat v případě, že EU rovněž nebude bojovat proti zločineckým gangům operujícím v Evropě.
Vojenské lodě se v rámci Operace Sophia už nebudou omezovat jen na monitorování přesunu uprchlíků po moři a na záchranu těch, kterým hrozí utonutí, ale i na kontrolu, prohledávání a zadržování plavidel u Libye, hlavně s cílem dopadnout pašeráky lidí přezdívané "námořní mafie", napsala agentura AFP.
V mezinárodních vodách u libyjského pobřeží, odkud vyplouvá množství běženců, nyní operuje šest unijních plavidel - italská letadlová loď, francouzská fregata a rovněž jedna britská, jedna španělská a dvě německé lodě. Další tři plavidla belgického, britského a slovinského námořnictva by do oblasti měla dorazit na konci října.
Na palubě německé lodě Werra se nachází asi stočlenná posádka, která již podnikla několik cvičení, včetně simulace útoku provedeného pašeráky, na který členové posádky reagovali střelbou. Evropská unie schválila, že lodě mohou operovat v mezinárodních vodách, nemohou ale pronásledovat pašeráky až do libyjských vod a musí se tedy držet 12 námořních mil od pobřeží (zhruba 22 kilometrů).
"Nadnárodní zločinecké pašerácké skupiny jsou stejné jako ty, které jsou zapojené do pašování zbraní a drog," citovala Ambrosiho britská zpravodajská stanice BBC. Jak expert IOM dodal, pokud budou veškeré snahy soustředěny jen na lodě, "jádro těchto zločineckých organizací zůstane nedotčené".
Související
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
BBC: Evropští lídři doufají, že USA z NATO neodejdou. Ví ale, že Trump je toho schopen
EU (Evropská unie) , uprchlíci , Operace Sophia
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
před 2 hodinami
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
před 3 hodinami
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
před 5 hodinami
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
před 6 hodinami
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
před 7 hodinami
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
před 8 hodinami
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
před 8 hodinami
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
před 9 hodinami
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
před 10 hodinami
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
před 11 hodinami
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
před 12 hodinami
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
před 13 hodinami
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
před 14 hodinami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 14 hodinami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 14 hodinami
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 16 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák