Praha – Evropská komise představila ve středu dvě varianty úpravy pravidel týkající se azylových žádostí. O nich by se teď podle Bruselu mělo diskutovat. Obě počítají s přerozdělováním migrantů, a proto už narazily na negativní odezvu nejen v Česku, ale třeba i na Slovensku. Ostře se ohradil například europoslanec za ODS Jan Zahradil.
Ta mírnější varianta počítá s doplněním stávajícího dublinského systému o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Šlo by o řešení podobné tomu, které už členské země EU jako jednorázový krok přijaly.
Psali jsme: Brusel navrhl úpravy azylového systému EU. Co se má změnit? EU chce zrychlit azylové řízení. Česko se musí bránit, burcuje ODS. Prouza je pro debatuDruhou možností by bylo plné nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země EU, do které uprchlík vstoupí, jakýmsi distribučním klíčem, podle kterého budou migranti přesidlováni do jednotlivých zemí.
„Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené. Vůči této bruselské jezince musí zaznít hlasité NE," tlumočil na facebooku názor prezidenta Miloše Zemana jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Proti se vyslovil i premiér Bohuslav Sobotka.
Nesouhlasí ani europoslanec ODS Jan Zahradil. „Asi mě nikdo nepodezřívá, že bych byl příznivec odborů. Ale jestli někdy existovala situace, kdy bych i já považoval odborový řev a protest za oprávněný, tak je to teď. Protože to, co včera vypadlo z Evropské komise, není 'jen' snaha o demontáž azylových systémů jednotlivých zemí. Ale i snaha o zásadní zásah do sociální politiky a politiky tzv. zaměstnanosti," zlobí se kvůli návrhu občanský demokrat.
„Neváhám říct, že pod záminkou řešení migrační krize to je pokus o de facto mocenský převrat v EU. Samozřejmě v tom Komise nejede sama, musí už teď mít backing Německa a dalších, jinak by s tím ani nevylezli," domnívá se Zahradil.
A nesouhlasí ani europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. „Absolutně s takovým návrhem nesouhlasím, je stejně nesmyslný a nepřijatelný jako zavedení povinných kvót na rozdělování uprchlíků. Pravomoc rozhodnout o udělení azylu náleží jednotlivým státům, které musí mít právo určit, koho na svém území chtějí a koho ne. Není možné, aby jim to nařizoval nějaký úředník z Bruselu. Bohužel tak jde o další nařízení Evropské komise, které akorát zvýší odpor lidí vůči EU," varuje na sociálních sítích Pospíšil.
Související
Jan Zahradil po 34 letech končí v ODS
Bonzování na sociálních sítích, aneb Jan Zahradil znovu zasahuje
Jan Zahradil , Jiří Pospíšil , evropská komise
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 1 hodinou
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 2 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 4 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 5 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
včera
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
Ukrajina podnikla dosud největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky. Podle ruské státní tiskové agentury TASS údery zasáhly infrastrukturu, způsobily požáry a úlomky sestřelených strojů dopadaly na řadu míst v celé metropolitní oblasti. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana během noci na čtvrtek zlikvidovala nejméně 194 bezpilotních letounů směřujících na hlavní město, což výrazně převyšuje bilanci z předchozích měsíců.
Zdroj: Libor Novák