Londýn - Nejvyšší soud Spojeného království dnes rozhodl, že Britové žijící v zahraničí déle než 15 let nebudou smět zúčastnit referenda o brexitu. Hlasování o odchodu země z EU dál rozděluje společnost.
Soud rozhodoval o podmínkách účasti v referendu na základě žaloby 94letého veterána druhé světové války Harryho Shindlera, který žije v Itálii, a bruselské právničky Jacquelyn MacLennanové. Podle nich je zákon zakazující hlasovat Britům žijícím dlouhodobě v zahraničí v rozporu s evropských právem na volný pohyb osob. Nejvyšší soud se ale s jejich názorem neztotožnil.
Pro rozchod s Bruselem se dnes vyslovilo osm vlivných britských ekonomů, včetně profesora Patricka Minforda, bývalého poradce premiérky Margaret Thatcherové, či Gerarda Lyonse, bývalého hlavního ekonoma banky Standard Chartered a poradce londýnského starosty Borise Johnsona, který sám vede kampaň proti setrvání své země v EU. Podle ekonomů by brexit Británii přinesl v následujících deseti letech čtyřprocentní růst HDP.
K premiérovi Davidu Cameronovi naopak přešel bývalý vůdce britských odborů sir Brendan Barber, který případný brexit označil za "katastrofu pro pracující lid".
Výsledek hlasování 23. června bude alespoň podle posledního průzkumu agentury YouGov velmi těsný. Zatímco pro brexit by se nyní vyslovilo 42 procent dotázaných, proti odchodu Británie z evropského bloku by jich bylo 41 procent.
Související
Výbor britského parlamentu: Vliv Ruska nechtěl nikdo vyšetřovat
Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla
referendum o brexitu (23.6.2016) , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě