referendum o brexitu (23.6.2016)

Brexit

Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.
Donald Tusk

Komentář: Brexit se znovu odkládá. Dojde k němu vůbec někdy?

Dosluhující předseda Evropské rady Donald Tusk v pondělních ranních hodinách přidal na svůj Twitter příspěvek, ve kterém potvrdil další odložení brexitu. O den později se loučící se předseda opětovně na sociální síti vyjádřil, že EU-27 odložení oficiálně přijala. Jedná se tak už o třetí odklad odchodu Spojeného království z Evropské unie, ke kterému mělo původně dojít na konci letošního března. Nesnižuje však další „pružný“ odklad legitimitu celého brexitového procesu? A co nás vlastně v následujících třech měsících čeká?
David Cameron

Cameron se omluvil za rozpory, které brexitem způsobil. Referenda ale nelituje

Bývalý britský předseda a lídr Konzervativní strany David Cameron se o uplynulém víkendu omluvil za chaos a rozpory, které referendum o setrvání Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v Evropské unii způsobilo. Nyní je tomu již více než tři roky od okamžiku, kdy se britští občané rozhodli pro odchod z evropského bloku. K brexitu však doposud nedošlo a nejistota se na obou stranách nadále stupňuje.
Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie

Komentář: Bude Británie potřebovat další odklad brexitu?

KOmentář: Když lídři Evropské unie letos v dubnu odsouhlasili další odklad brexitu, tentokrát na 31. října tohoto roku, tvrdilo se, ale hlavně také doufalo, že se jedná o odložení poslední. Jsou tomu už téměř tři roky od konání referenda o členství Spojeného království v EU a více než dva roky od toho, co Theresa Mayová aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy, který ukotvuje mechanismus vystoupení země z evropského bloku. Napříč britskou politickou reprezentací však ohledně podoby brexitu doposud nepanuje shoda a roztříštěnost uvnitř politického systému země pak způsobuje stále hlubší roztříštěnost a polarizaci i u občanů. Země, která měla Evropskou unii opustit na konci letošního března, tak stále nemá jasno, kdy a jak brexit uskuteční. Nebylo by proto lepší vyjednávací dobu opět prodloužit, a tím Británii poskytnout více času na promyšlenou?
Philip Hammond

Prolomení brexitového patu? Referendum, nebo volby, tvrdí Hammond

Britský ministr financí Philip Hammond zastává názor, že jediným řešením, jenž by umožnilo prolomení brexitového patu, by mohlo být navrácení možnosti rozhodování zpět britským občanům. Politik vládnoucí Konzervativní strany se tak netají tím, že by podpořil vypsání všeobecných voleb či konání druhého referenda, uvedl britský deník The Guardian.
Jean-Claude Juncker

EU měla před referendem o brexitu zasáhnout, lituje Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prozradil, že lituje skutečnosti, že Evropská unie nevstoupila do průběhu kampaně před britským referendem o členství v EU v roce 2016. Unie dle slov dosluhujícího předsedy měla zasáhnout a vyvrátit lži na její adresu, které kampaň provázely, uvedl britský zpravodajský server The Independent.
Brexit, ilustrační foto

Většina Britů považuje referendum za špatný nápad, ukazuje průzkum

Referendum o brexitu, které se konalo v 23. června roku 2016, považuje více než polovina britských občanů za špatný politický krok. Podle výsledků nedávno provedeného průzkumu veřejného mínění se až 55 % způsobilých voličů vyjadřuje, že britská vláda neměla nikdy referendum vyhlásit.
Nigel Farage, lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP)

Jak žije otec brexitu? Farage je na dně, nemá peníze a bojí se o život

Londýn - Politik, hlasitý kritik Evropské unie, jeden ze zakladatelů myšlenky Brexitu a bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království už není vidět v politice. Že by se však jeho život vydal klidnější cestou, to se říci nedá. "Je mi 53, jsem odtržený a švorc," říká bývalý poslanec britského parlamentu. Deník Daily Mail přinesl informace o tom, jak se žije muži, který výstupem Spojeného království z EU dosáhl svého.
Muslimové

Drsný dopad brexitu: Britové útočí na muslimy

Londýn - Podle nedávné zprávy britských úřadů v zemi stoupá počet zločinů z nenávisti vůči etnickým menšinám či lidem s odlišnou (zejména islámskou) vírou. Podle ministerstva vnitra vzrostl počet nahlášených zločinů až o 29 procent, nejvíce se jich vyrojilo kolem referendu o brexitu či teroristických útocích po Evropě.
Vlajka Velké Británie

Konec Británie, jak ji známe? Tým expertů chystá velkou věc

Londýn – Velká Británie na konci června v referendu rozhodla, že odejde z Evropské unie. O tom, že toto rozhodnutí s sebou musí přinést změny, pochybuje jen málokdo. Jak ale nyní upozorňuje britský deník The Guardian, podle nezávislého týmu expertů by tyto změny mohly být větší, než mnozí čekali.
Vlajka Velké Británie

Po vítězství brexitu se britská opozice štěpí

Londýn - Výsledky britského referenda, které ve čtvrtek rozhodlo o odchodu země z Evropské unie, spustily krizi uvnitř nejsilnější opoziční strany, kde stále více předních labouristů požaduje odchod předsedy Jeremyho Corbyna. Corbyn čelí kritice, že jeho nasazení v kampani za setrvání Británie v unii bylo příliš vlažné. Rozpadá se i stínový kabinet, který dnes opustilo sedm jeho členů.

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 53 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy