KOmentář: Když lídři Evropské unie letos v dubnu odsouhlasili další odklad brexitu, tentokrát na 31. října tohoto roku, tvrdilo se, ale hlavně také doufalo, že se jedná o odložení poslední. Jsou tomu už téměř tři roky od konání referenda o členství Spojeného království v EU a více než dva roky od toho, co Theresa Mayová aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy, který ukotvuje mechanismus vystoupení země z evropského bloku. Napříč britskou politickou reprezentací však ohledně podoby brexitu doposud nepanuje shoda a roztříštěnost uvnitř politického systému země pak způsobuje stále hlubší roztříštěnost a polarizaci i u občanů. Země, která měla Evropskou unii opustit na konci letošního března, tak stále nemá jasno, kdy a jak brexit uskuteční. Nebylo by proto lepší vyjednávací dobu opět prodloužit, a tím Británii poskytnout více času na promyšlenou?
Spojené království se nyní nachází ve slepé uličce, ze které nemůže najít cestu ven. I proto by se zdálo logické brexitová vyjednávání opět prodloužit, aby se vše stihlo a země nemusela unii opustit neuspořádaně a „divoce“. Brexit bez dohody je však stále možný, několik kandidátů na pozici britského premiéra hlásá, že zemi z EU vyváže k 31. říjnu – a to ať s dohodu, nebo bez ní.
Právě i aktuálně probíhající volba nového konzervativního lídra a lídra vlády, který bude znám v průběhu nadcházejících týdnů, může celým procesem ještě pořádně zahýbat. I z tohoto důvodu by se další odklad brexitu zdál být na místě.
Mnozí však volají po jiném a konkrétnějším řešení současného brexitového patu – po druhém referendu. A tyto hlasy stále nabývají na síle i na relevanci, především od doby, kdy známe výsledky celounijních voleb do Evropského parlamentu. Britové jako by si svůj postoj k brexitu rozmysleli a nyní se v evropských volbách snažili vyjádřit svůj nesouhlas.
Volby sice se zřetelným náskokem vyhrála Farageova Strana pro brexit volající po okamžitém vystoupení země z EU, avšak ještě více občanů než kolik volilo Farage se v posledních několika měsících připojilo k online petici za odvolání článku 50 a tedy zrušení brexitu. Stejnou pozici jako tito nespokojení občané zastávají i liberální demokraté, kteří v květnových unijních volbách skončili druzí.
Pokud by však k uskutečnění druhého referenda opravdu došlo, potřebovala by Británie více času na jeho legální ukotvení a následné provedení. S největší pravděpodobností by to tedy znamenalo, že by brexit musel být znovu odložen. Je však více než jasné, že by se taková skutečnost nelíbila hlavním lídrům ostatních unijních zemí. Někteří z nich, především francouzský prezident Emmanuel Macron, měli už k odložení brexitu na říjen vážné výhrady. A mohli bychom si jen představovat, jak nepředstavitelný pro ně další odklad je.
Podle čelních představitelů liberálních demokratů by další a poslední odložení brexitu znamenalo šanci jednou pro vždy rozhodnout, jakým směrem se bude Británie ubírat. Jestli směrem od Evropské unie, jejíž součástí byla přes 40 let, nebo směrem k pokračující evropské integraci.
Související
Sankce i hrozba obchodní války. Jak se Evropa chystá na návrat Trumpa?
Evropská unie dá Libanonské armádě desítky milionů eur
EU (Evropská unie) , Brexit , Brusel , Velká Británie , referendum o brexitu (23.6.2016) , Strana pro brexit , Nigel Farage , Emmanuel Macron
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 11 minutami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 29 minutami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 58 minutami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 1 hodinou
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 1 hodinou
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 3 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.
Zdroj: Jakub Jurek