EU jako fackovací panák? Konečnou ránu jí může zasadit nové referendum

Máme se obávat dalšího referenda o brexitu? Analytik Thomas Klau ve svém textu pro server Politico říká, že ano. Evropská unie má prý dostatek problémů s Polskem a Maďarskem a britská názorová otočka by jí mohla ještě více uškodit.

Zatímco britské premiérce Therese Mayové se na domácí scéně nedaří prosadit vyjednanou dohodu o brexitu, řada Evropanů v tom vidí naději na nové referendum, které by mohlo dopadnout všelijak.

Po oznámení výsledků předchozího plebiscitu v červnu 2016 označila řada představitelů EU výsledek za tragédii a předem zdůrazňovali, že v budoucnu by Brity rádi přivítali opět ve svých řadách. Klau však konstatuje, že současná konstelace tomu moc nepřeje.

Pro každého bojovníka za silnější Evropskou unii prý neexistuje horší scénář, než rozhodnutí Velké Británie setrvat členem „osmadvacítky“. Úspěch v druhém referendu by zanechal stovky tisíc zahořklých zastánců brexitu, jimž bylo vládou slíbeno, že první hlasování tuto otázku jednou provždy rozhodne.

Druhé referendum o brexitu však do britské politické kultury nepatří. Britové berou politiku spíš jako sport a wimbledonský vítěz přece také nemá právo na odvetu. Proto dlouho další hlasování nepřipadalo v úvahu. Až v posledních měsících se o něm ve Westminsteru nahlas spekuluje.

Případné pokračující členství Britů v EU by dozajista doprovázely velké vášně a trauma. Vládnoucí garnitura by zpomalovala, ba dokonce i blokovala veškeré evropské reformy, které jsou na pořadu dne, protože by si nechtěla ještě více pokazit už tak pošramocenou pověst doma na Ostrovech.

Evropská unie by v takovém případě přispěchala s otevřenou náručí. Její představitelé by zrušení brexitu mohli využít alespoň k přechodnému ztlumení euroskeptických hlasů.

Klau tvrdí, že setrvání Velké Británie je ta poslední věc, kterou současná Evropská unie potřebuje. Britové traumatizovaní referendy o brexitu by se s velkou pravděpodobností postarali o zmrazení EU v jejím současném stavu.

Ten je přitom nevalný. Představitelé EU bojují s nacionalisty v Polsku, populistickou vládou v Itálii a autoritářským režimem Viktora Orbána v Maďarsku. Už jen tahle výzva se zdá být pěkně náročná.

Související

Více souvisejících

Brexit referendum o brexitu (23.6.2016) EU (Evropská unie) Velká Británie Theresa Mayová Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA

Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy