EU jako fackovací panák? Konečnou ránu jí může zasadit nové referendum

Máme se obávat dalšího referenda o brexitu? Analytik Thomas Klau ve svém textu pro server Politico říká, že ano. Evropská unie má prý dostatek problémů s Polskem a Maďarskem a britská názorová otočka by jí mohla ještě více uškodit.

Zatímco britské premiérce Therese Mayové se na domácí scéně nedaří prosadit vyjednanou dohodu o brexitu, řada Evropanů v tom vidí naději na nové referendum, které by mohlo dopadnout všelijak.

Po oznámení výsledků předchozího plebiscitu v červnu 2016 označila řada představitelů EU výsledek za tragédii a předem zdůrazňovali, že v budoucnu by Brity rádi přivítali opět ve svých řadách. Klau však konstatuje, že současná konstelace tomu moc nepřeje.

Pro každého bojovníka za silnější Evropskou unii prý neexistuje horší scénář, než rozhodnutí Velké Británie setrvat členem „osmadvacítky“. Úspěch v druhém referendu by zanechal stovky tisíc zahořklých zastánců brexitu, jimž bylo vládou slíbeno, že první hlasování tuto otázku jednou provždy rozhodne.

Druhé referendum o brexitu však do britské politické kultury nepatří. Britové berou politiku spíš jako sport a wimbledonský vítěz přece také nemá právo na odvetu. Proto dlouho další hlasování nepřipadalo v úvahu. Až v posledních měsících se o něm ve Westminsteru nahlas spekuluje.

Případné pokračující členství Britů v EU by dozajista doprovázely velké vášně a trauma. Vládnoucí garnitura by zpomalovala, ba dokonce i blokovala veškeré evropské reformy, které jsou na pořadu dne, protože by si nechtěla ještě více pokazit už tak pošramocenou pověst doma na Ostrovech.

Evropská unie by v takovém případě přispěchala s otevřenou náručí. Její představitelé by zrušení brexitu mohli využít alespoň k přechodnému ztlumení euroskeptických hlasů.

Klau tvrdí, že setrvání Velké Británie je ta poslední věc, kterou současná Evropská unie potřebuje. Britové traumatizovaní referendy o brexitu by se s velkou pravděpodobností postarali o zmrazení EU v jejím současném stavu.

Ten je přitom nevalný. Představitelé EU bojují s nacionalisty v Polsku, populistickou vládou v Itálii a autoritářským režimem Viktora Orbána v Maďarsku. Už jen tahle výzva se zdá být pěkně náročná.

Související

Více souvisejících

Brexit referendum o brexitu (23.6.2016) EU (Evropská unie) Velká Británie Theresa Mayová Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí narušilo lodní dopravu v Panamském průplavu, zjistili vědci. Region postihlo rekordní sucho

Klimatický fenomén známý jako El Niňo byl klíčovou příčinou nízkých srážek a rekordního sucha, které loni narušily lodní dopravu v Panamském průplavu. Ve středu to uvedli vědci, informuje agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy