EU jako fackovací panák? Konečnou ránu jí může zasadit nové referendum

Máme se obávat dalšího referenda o brexitu? Analytik Thomas Klau ve svém textu pro server Politico říká, že ano. Evropská unie má prý dostatek problémů s Polskem a Maďarskem a britská názorová otočka by jí mohla ještě více uškodit.

Zatímco britské premiérce Therese Mayové se na domácí scéně nedaří prosadit vyjednanou dohodu o brexitu, řada Evropanů v tom vidí naději na nové referendum, které by mohlo dopadnout všelijak.

Po oznámení výsledků předchozího plebiscitu v červnu 2016 označila řada představitelů EU výsledek za tragédii a předem zdůrazňovali, že v budoucnu by Brity rádi přivítali opět ve svých řadách. Klau však konstatuje, že současná konstelace tomu moc nepřeje.

Pro každého bojovníka za silnější Evropskou unii prý neexistuje horší scénář, než rozhodnutí Velké Británie setrvat členem „osmadvacítky“. Úspěch v druhém referendu by zanechal stovky tisíc zahořklých zastánců brexitu, jimž bylo vládou slíbeno, že první hlasování tuto otázku jednou provždy rozhodne.

Druhé referendum o brexitu však do britské politické kultury nepatří. Britové berou politiku spíš jako sport a wimbledonský vítěz přece také nemá právo na odvetu. Proto dlouho další hlasování nepřipadalo v úvahu. Až v posledních měsících se o něm ve Westminsteru nahlas spekuluje.

Případné pokračující členství Britů v EU by dozajista doprovázely velké vášně a trauma. Vládnoucí garnitura by zpomalovala, ba dokonce i blokovala veškeré evropské reformy, které jsou na pořadu dne, protože by si nechtěla ještě více pokazit už tak pošramocenou pověst doma na Ostrovech.

Evropská unie by v takovém případě přispěchala s otevřenou náručí. Její představitelé by zrušení brexitu mohli využít alespoň k přechodnému ztlumení euroskeptických hlasů.

Klau tvrdí, že setrvání Velké Británie je ta poslední věc, kterou současná Evropská unie potřebuje. Britové traumatizovaní referendy o brexitu by se s velkou pravděpodobností postarali o zmrazení EU v jejím současném stavu.

Ten je přitom nevalný. Představitelé EU bojují s nacionalisty v Polsku, populistickou vládou v Itálii a autoritářským režimem Viktora Orbána v Maďarsku. Už jen tahle výzva se zdá být pěkně náročná.

Související

Více souvisejících

Brexit referendum o brexitu (23.6.2016) EU (Evropská unie) Velká Británie Theresa Mayová Maďarsko Polsko

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy