Prolomení brexitového patu? Referendum, nebo volby, tvrdí Hammond

Britský ministr financí Philip Hammond zastává názor, že jediným řešením, jenž by umožnilo prolomení brexitového patu, by mohlo být navrácení možnosti rozhodování zpět britským občanům. Politik vládnoucí Konzervativní strany se tak netají tím, že by podpořil vypsání všeobecných voleb či konání druhého referenda, uvedl britský deník The Guardian.

Ačkoliv se Ministr Hammond plně neztotožňuje ani s jednou z výše zmíněných alternativ, uvedl, že si není jistý, zda by vypsání voleb situaci skutečně odblokovalo a to především z důvodu rozdílných názorů na brexit uvnitř dvou hlavních politických stran britské scény. Konzervativní a Labouristická strana se v otázce brexitu stále nedokáží shodnout, obdobnou dělící linii však sledujeme i uvnitř stran samotných.

Hammond by si nejvíc ze všeho přál, aby britská Dolní sněmovna brexitovou dohodu konečně schválila. Pokud tak ale neučiní, bude muset samotný parlament rozhodnout o tom, jak celou záležitost brexitu vrátí zpět k projednání britským občanům – tedy jestli formou všeobecných voleb či druhého referenda. Pokud se poslanci dolní komory neshodnou a brexitovou dohodu nakonec neschválí, pošpiní to podle slov Hammonda reputaci celého parlamentu.   

Ministr se dále netají tím, že by byl v případě nutnosti připraven volit proti vládě, pokud by se nadcházející konzervativní premiér (či premiérka) rozhodl pro odchod Velké Británie z EU bez dohody. Hlasoval by tak na základě národního zájmu, který je podle něj v této otázce silnější než zájem stranický.

Philip Hammond v referendu v roce 2016 podporoval setrvání země v Evropské unii a následně varoval před riziky, která by odchod z EU bez dohody Británii přinesl. Odchod bez dohody je pro něj „červenou linií“, i proto se Hammond osobně setkává s kandidáty na budoucího předsedu/předsedkyni britské vlády a dotazuje se jich na jejich vize a možné kroky k rozřešení brexitové slepé uličky. Sám by nad kandidaturou nepřemýšlel, dodal, že by v čele viděl raději někoho „se svěží tváří.“

Doposud není jisté, kdo se dalším britským vládním lídrem stane, mezi kandidáty je však několik osobností, které hájí odchod země z EU k 31. říjnu s dohodou nebo bez ní. K těm, co by unijní blok chtěli za každou cenu na podzim opustit, patří například kandidát Boris Johnson nebo Dominic Raab. Ani další kandidáti odchodu bez dohody příliš neoponují, spíše naopak. A tak to vypadá, že se Británie řítí k tzv. divokému brexitu rychleji než kdy dřív.

Související

Více souvisejících

Brexit Philip Hammond (šéf britské diplomacie) Labouristická strana (VB) EU (Evropská unie) Konzervativní strana (VB) referendum o brexitu (23.6.2016) Boris Johnson Dominic Raab

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy