Philip Hammond (šéf britské diplomacie)

Boris Johnson

Boris Johnson řádí. Odpůrce brexitu obvinil ze "strašlivé kolaborace s Bruselem"

Britské poslance, kteří věří v možnost zablokování brexitu, dnes britský premiér Boris Johnson obvinil z oslabování vyjednávací pozice Londýna. Dopouštějí se podle něj "strašlivé kolaborace" s Evropskou unií a v konečném důsledku zvyšují pravděpodobnost brexitu bez dohody. Skupina poslanců vládní Konzervativní strany předtím v dopise premiérovi vyjádřila výhrady vůči jeho přístupu k vyjednávání se zbytkem Evropské unie.
Philip Hammond

Otřes v Britské vládě. Hammond kvůli brexitu končí

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC dnes prohlásil, že tak učiní před tím, než ho podle něj odvolá pravděpodobný příští premiér Boris Johnson. Hammond nesouhlasí s odchodem své země z Evropské unie bez dohody, což Johnson nevylučuje.
Jeremy Hunt

Důsledky divokého brexitu? Johnson a Hunt se přou, děsivou vizi nastínil Hammond

Jedním z ústředních témat probíhající volby nového lídra britských konzervativců je možnost brexitu bez dohody se zbytkem Evropské unie, konkrétně jeho ekonomické dopady a to, zda by tuto variantu nezablokovali britští poslanci. Oba potenciální budoucí premiéři Británie - exministr zahraničí Boris Johnson a jeho nástupce Jeremy Hunt - jej označují za krajní scénář, po kterém by sáhli v případě ztroskotání snah změnit stávající brexitovou dohodu s Bruselem. Favorit volby Johnson však k souvislostem brexitu bez dohody přistupuje o poznání optimističtěji.
Boris Johnson

Boris Johnson slibuje dojednání lepší brexitové dohody, Hammond ho záhy usadil

Británie podle exministra zahraničí Borise Johnsona vyjedná s Evropskou unií lepší dohodu o podmínkách brexitu, zároveň ale nesmí svůj odchod z evropského bloku dále odkládat. Hlavní favorit souboje o místo lídra vládních konzervativců uvolněné Theresou Mayovou dnes vystoupil na zahajovací tiskové konferenci své kampaně a řekl mimo jiné, že neočekává odchod z unie bez "rozvodové dohody". Důsledná příprava na takový scénář je ale podle něj nejlepší cestou pro vyjednání ústupků v Bruselu. Tajný vládní dokument, o kterém dnes píše list Financial Times (FT), ovšem nasvědčuje tomu, že Británie na podzim na brexit bez dohody plně připravena nebude.
Philip Hammond

Prolomení brexitového patu? Referendum, nebo volby, tvrdí Hammond

Britský ministr financí Philip Hammond zastává názor, že jediným řešením, jenž by umožnilo prolomení brexitového patu, by mohlo být navrácení možnosti rozhodování zpět britským občanům. Politik vládnoucí Konzervativní strany se tak netají tím, že by podpořil vypsání všeobecných voleb či konání druhého referenda, uvedl britský deník The Guardian.
Philip Hammond

Hammond: Parlament asi bude opět hlasovat o brexitovém referendu

Britský parlament bude dříve či později s největší pravděpodobností opět hlasovat o možnosti vypsání nového referenda o brexitu. Novinářům to dnes řekl ministr financí Philip Hammond, podle něhož vláda premiérky Theresy Mayové tuto variantu stále nepodporuje. Zástupci kabinetu dnes pokračují v jednáních s opozičními labouristy ve snaze dosáhnout kompromisní dohody o odchodu Británie z Evropské unie, kterou by poté měl potvrdit parlament.
Theresa Mayová

Brexitový kompromis se hroutí? Mayová neustoupila ani o píď, lamentují labouristé

Zástupci britských vládních konzervativců a opozičních labouristů se neshodují v názoru na to, zda je vláda ochotná učinit při hledání východiska z krize kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie kompromis či nikoli. Podle Andrey Leadsomové, která organizuje v Dolní sněmovně vládní agendu, je kabinet v zájmu záchrany brexitu ochoten učinit bolestivé ústupky. Zástupkyně labouristů ale dnes řekla, že premiérka Theresa Mayová zatím neustoupila "ani o píď". Jednání mají pokračovat příští týden.
Philip Hammond

Brexitový kompromis? Hammond věří v dohodu, labouristka jeho nadšení krotí

Britský ministr financí Philip Hammond věří, že vláda může dosáhnout s opozičními labouristy určité formy dohody, a ukončit tak brexitový pat. Řekl to dnes na okraj neformálního jednání ministrů financí zemí Evropské unie v Bukurešti, uvedla agentura Reuters. Jednání o nalezení kompromisu podle ministra v Londýně stále pokračují. Členka labouristické stínové vlády Diane Abbottová ale tak optimistická není a dnes vyzvala, aby vládní tým ukázal větší flexibilitu a ochotu uzavřít kompromis.
Hammond, Philip (šéf britské diplomacie)

Spiknutí proti Mayové? Ministr Hammond odmítl spekulace: Výměna hráčů není vhodná

Britský ministr financí Philip Hammond v dnešním pořadu televize Sky News odmítl spekulace listu The Sunday Times o údajném spiknutí uvnitř vlády s cílem nahradit Mayovou jiným členem kabinetu a zdůraznil, že Británie musí raději najít způsob, jak spořádaně opustit Evropskou unii, než aby se snažila sesadit premiérku. Hammond zároveň poznamenal, že by si vyhlášení druhého referenda o brexitu zasloužilo zvážení. Zda by návrh prošel parlamentem, ale podle ministra financí jisté není.
Theresa Mayová

Kruté boje uvnitř kabinetu Mayové. 11 ministrů žádá její rezignaci

Britská premiérka Theresa Mayová čelí vzpouře uvnitř vlastního kabinetu, celkem 11 jeho členů žádá její odstoupení a jmenování nového přechodného šéfa vlády. Ve svém dnešním vydání to napsal britský nedělník The Sunday Times. Podle reportéra Tima Shipmana chtějí ministři nespokojení s tím, jak Mayová řídí proces vystoupení Británie z Evropské unie, premiérku konfrontovat na pondělním zasedání vlády a pohrozit rezignacemi, pokud jim neslíbí, že se svého postu vzdá. Tyto úvahy ale dnes popřeli ministr financí Philip Hammond, šéf úřadu vlády David Lidington i ministr životního prostředí Michael Gove.
Brexit, ilustrační foto

O brexitové dohodě se bude hlasovat 12. března. Co nastane, pokud neprojde?

Hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu se přes zatím neúspěšná vyjednávání s Evropskou unií o takzvané irské pojistce uskuteční v úterý 12. března. Podle deníku The Guardian to potvrdil mluvčí premiérky Theresy Mayové. Dodal, že britská vláda je nadále odhodlána dosáhnout právně závazných změn v ustanovení, které je součástí dojednané dohody o odchodu Spojeného království z unie a má zabránit vzniku přísného režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskem po brexitu.
Firmy, ilustrační foto

Odchod z EU bez dohody? Manažeři britských firem se pohádali s ministry

Představitelé nejdůležitějších podnikatelských svazů a desítky šéfů firem působících v Británii se v úterý večer účastnili konferenčního hovoru s trojicí ministrů v reakci na hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu. Předmětem diskuse byla podle britských médií především otázka neřízeného britského odchodu z Evropské unie, kterého se řada podniků obává, a také možný odklad brexitu. Podle televize Sky News se manažeři dostali s ministry do konfliktu, protože členové vlády odmítli brexit bez dohody vyloučit.
Brexit

Brexitová dohoda je mrtvá? Vláda se rozdělila na tři tábory, píšou The Times

Většina členů britské vlády považuje brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové za mrtvou a otevřeně diskutuje o dalších možnostech, včetně nového referenda. Napsal to dnes britský deník The Times s odvoláním na své zdroje. Většina ministrů podle listu dospěla k názoru, že parlament by dojednaný text o podmínkách odchodu země z Evropské unie neschválil. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes nicméně rozhlasové stanici BBC řekl, že Dolní sněmovna by brexitovou dohodu mohla podpořit, pokud by získala od EU další záruky týkající se nejproblematičtějšího bodu, kterým je takzvaná irská pojistka.

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 58 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy