Důsledky divokého brexitu? Johnson a Hunt se přou, děsivou vizi nastínil Hammond

Jedním z ústředních témat probíhající volby nového lídra britských konzervativců je možnost brexitu bez dohody se zbytkem Evropské unie, konkrétně jeho ekonomické dopady a to, zda by tuto variantu nezablokovali britští poslanci. Oba potenciální budoucí premiéři Británie - exministr zahraničí Boris Johnson a jeho nástupce Jeremy Hunt - jej označují za krajní scénář, po kterém by sáhli v případě ztroskotání snah změnit stávající brexitovou dohodu s Bruselem. Favorit volby Johnson však k souvislostem brexitu bez dohody přistupuje o poznání optimističtěji.

Oba kandidáti dnes vystoupili před členy Konzervativní strany na mítinku v Belfastu v Severním Irsku, kde by byl brexit bez dohody v důsledku propojenosti podnikání s Irskou republikou citelnější než v jiných částech země. Podle Johnsona by se ale lidé neměli tohoto vyústění "děsit". Bývalý londýnský starosta dodal, že velkou část "negativity" kolem odchodu z EU bez dojednaných podmínek vnímá jako přitaženou za vlasy.

Hunt ale dnes v rozhovoru s televizí ITV přiznal, že odchod bez dohody by měl "vážný dopad". "Pro Severní Irsko by bylo nekonečněkrát lepší dosáhnout (brexitové) dohody," uvedl předtím před severoirskými straníky. V květnu navíc Hunt snahu prosazovat na podzim "nespořádaný" brexit označil jako politickou sebevraždu Konzervativní strany.

Narážel tím na druhý zásadní aspekt takového vývoje, tedy to, že by se takový krok zřejmě setkal s velkým odporem v dolní komoře parlamentu a mohl by vést k pádu vlády a předčasným volbám. Dolní sněmovna dala na začátku roku opakovaně najevo, že brexit bez dohody v ní nemá většinovou podporu. Není však jasné, jakými prostředky proti němu budou moci v příštích měsících poslanci zakročit nebo jak daleko by v tomto ohledu byli ochotni zajít konzervativní zákonodárci, pokud by krajní variantu prosazoval nový premiér.

Hunt po vystoupení v Belfastu řekl agentuře Reuters, že parlament může brexit bez dohody zablokovat. Johnson, který slibuje "za každou cenu" vyvést Británii z EU bez dalšího odkladu, zatím otázky ohledně možných komplikací v Dolní sněmovně odráží s tím, že si poslanci uvědomují nutnost dotáhnout brexit do konce. Na otázku, jak by si v pozici premiéra poradil s odpůrci z poslaneckých lavic, dnes odpověděl, že by je "zahrnul láskou".

Jedním z takových odpůrců by mohl být i současný ministr financí Philip Hammond, který dlouhodobě varuje před ekonomickými důsledky brexitu bez dohody. "Nevěřím, že odchod bez dohody by byl v zájmu této země, a udělám vše, co mohu, abych zajistil, že se odchodu bez dohody vyhneme," řekl dnes v Dolní sněmovně. Nevyloučil přitom ani podporu opozičního návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Hammond zároveň varoval, že brexit neošetřený "rozvodovou" dohodou by mohl státní pokladnu přijít na 90 miliard liber (přes 2,5 bilionu Kč). Vycházel přitom z listopadové vládní analýzy odhadující vývoj britské ekonomiky do roku 2035 při různých podobách brexitu. Vláda tehdy uvedla, že britský hrubý domácí produkt by byl v dlouhodobém horizontu po odchodu bez dohody o 6,3 až devět procent menší, než kdyby Británie zůstala v EU.

Související

Velká Británie, ilustrační fotografie.

Británie více zdaní dividendy a zvýší a prodlouží daň z mimořádných zisků

Británie více zdaní dividendy a příjmy z kapitálu. Zvýší daň z mimořádných zisků energetických gigantů z 25 na 35 procent a prodlouží ji o tři roky do roku 2028. Zmrazí také slevu na dani z příjmu a sníží hranici, při které lidé začínají platit nejvyšší sazbu daně z příjmu. Dnes to v dolní sněmovně řekl britský ministr financí Jeremy Hunt, když představoval aktualizovanou podobu rozpočtového plánu. Ten má zemi, která je podle ministra v recesi, pomoct zalepit díru ve státních financích.

Více souvisejících

Jeremy Hunt (britský politik) Boris Johnson Brexit Velká Británie Philip Hammond (šéf britské diplomacie)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy