Nervozita z brexitu roste: Johnson šíří o jednáních s EU nesmysly, tvrdí exministr

Britský konzervativní exministr financí Philip Hammond dnes označil za "nesmysly" vyjádření britského premiéra Borise Johnsona ohledně brexitovém vyjednávání s Bruselem. Rozhovory podle Hammonda nijak nepostupují, protože vláda nepředložila žádné návrhy.

Exministr Philip Hammond také v rozhovoru se zpravodajskou společností BBC potvrdil, že podpoří snahu zablokovat brexit bez dohody. Podle webu BuzzFeed News tak učinilo už 14 poslanců vládní Konzervativní strany.

Britští zákonodárci se dnes odpoledne vracejí do práce po letní přestávce a večer v parlamentu vypukne bitva mezi vládou a odpůrci Johnsonova plánu vyvést 31. října Británii z Evropské unie s dohodou, nebo bez ní. Koalice opozičních stran a konzervativních rebelů chce dnes vyvolat mimořádnou debatu a skrze ni získat kontrolu nad středečním programem Dolní sněmovny.

Pak chce prosadit návrh zákona, který by ukládal vládě dohodnout tříměsíční odklad brexitu, pokud by do 19. října nebyly ratifikovány podmínky odchodu z EU nebo pokud by sněmovna neschválila brexit bez dohody.

K úspěchu potřebují Johnsonovi oponenti v první fázi asistenci předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa, který musí hlasování o změně parlamentní agendy povolit. Předpokládá se, že Bercow žádosti vyhoví.

Výsledek očekávaného hlasování by mohl být velmi těsný. Konzervativci mají v dolní komoře se svými spojenci ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) většinu jediného křesla a média hovoří o zhruba 20 potenciálních vzbouřencích. Šéf labouristické strany Jeremy Corbyn ale rovněž nemůže počítat se stoprocentní podporou svých poslanců.

Exministr Hammond si ale myslí, že plán odpůrců brexitu bez dohody bude mít dostatečnou podporu. Kroky vlády z posledního týdne podle něj řadu jeho kolegů "rozzuřily".

"Nevím, zda jsme někdy slyšeli politický rozhovor jako ten, co právě poskytl Philip Hammond. Mrazivý hněv. (Konzervativní) strana v plnohodnotné občanské válce," komentoval exministrova vyjádření Tim Shipman z listu The Sunday Times.

Johnson obviňuje své kritiky z oslabování britské pozice v brexitových jednáních se zbytkem EU. Jeho tým zároveň rebelům vyhrožuje vyloučením z poslaneckého klubu a vyškrtnutím z kandidátek pro příští volby. Do těch už jistě nepůjde bývalá ministryně školství či dopravy Justine Greeningová, která dnes oznámila odchod z vrcholné politiky s tím, že Johnson chce přinutit Brity k "ošemetné" volbě mezi "Corbynem a brexitem bez dohody".

V případě, že dnešní parlamentní bitvu prohraje, plánuje vláda podle zákulisních vyjádření z Downing Street okamžitě předložit návrh vyvolání předčasných voleb. Ty by se uskutečnily 14. října, tedy necelé tři týdny před platným termínem britského odchodu z unie.

Vypsání voleb by ale musely podpořit dvě třetiny Dolní sněmovny, tedy i více než 100 opozičních poslanců. Dosavadní vyjádření labouristických politiků přitom naznačují, že hlavní opoziční strana nechce nové volby, dokud nebude schválen zákon proti brexitu bez dohody. Opozice se totiž obává, že vláda by po schválení voleb s termínem v polovině října mohla datum hlasování dodatečně bez souhlasu parlamentu odložit na přelom října a listopadu.

Související

Philip Hammond

Britský exministr Hammond oznámil, že nebude kandidovat

Bývalý britský ministr financí Philip Hammond dnes oznámil, že v prosincových předčasných volbách nebude kandidovat. Výrazná osobnost britské politiky tak v dolní komoře parlamentu, Dolní sněmovně, končí po 22 letech. V září po hlasování proti vládě ohledně brexitu bez dohody byl třiašedesátiletý Hammond mezi 21 členy Dolní sněmovny vyloučenými z poslaneckého klubu konzervativců.

Více souvisejících

Philip Hammond (šéf britské diplomacie) Brexit Boris Johnson Velká Británie Parlament Velké Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy