Britské poslance, kteří věří v možnost zablokování brexitu, dnes britský premiér Boris Johnson obvinil z oslabování vyjednávací pozice Londýna. Dopouštějí se podle něj "strašlivé kolaborace" s Evropskou unií a v konečném důsledku zvyšují pravděpodobnost brexitu bez dohody. Skupina poslanců vládní Konzervativní strany předtím v dopise premiérovi vyjádřila výhrady vůči jeho přístupu k vyjednávání se zbytkem Evropské unie.
My potřebujeme, aby naši evropští přátelé přistoupili na kompromis. Čím víc si ale budou myslet, že je tu šance, aby (britský) parlament brexit zablokoval, tím víc budou lpět na svých pozicích," uvedl odpoledne Johnson na facebooku, když odpovídal na předem vybrané otázky uživatelů. "Hrozné na tom je, že čím déle to potrvá, tím je pochopitelně pravděpodobnější, že budeme nuceni odejít bez dohody," dodal premiér.
Ve svém vyjádření zároveň obvinil část poslanců z "kolaborace" s EU. Tento výraz má i v Británii negativní konotace, neboť za kolaboranty jsou označováni lidé, kteří za druhé světové války spolupracovali s nacisty. "Hanebná rétorika fašismu a autoritářství v podání lháře Johnsona... Evropští sousedi jsou naši přátelé, nikoli nepřítel, s nímž se 'kolaboruje'," reagoval na twitteru labouristický poslanec Stephen Doughty.
We are going to restore trust in our democracy and come out of the EU on October 31st #LeaveOct31
— Boris Johnson (@BorisJohnson) August 13, 2019
Johnsonovu prohlášení předcházelo zveřejnění dopisu, kterým dvacítka vlivných konzervativců v čele s exministrem financí Philipem Hammondem kritizuje strategii premiéra ve vztahu k Bruselu. "Jsme alarmováni 'červenými čarami', které jste vytyčil a které, zdá se, eliminují šanci na dosažení dohody s EU," vzkázali poslanci podle bulvárního listu The Sun.
Hammond následně řekl zpravodajské společnosti BBC, že parlament zablokuje brexit bez dohody, pokud "nikým nezvolení" lidé kolem Johnsona budou usilovat o takové vyústění na konci října. "Pro odchod bez dohody není žádný mandát. Je absurdní naznačovat, že 52 procent lidí, kteří (v referendu v roce 2016) hlasovali za odchod z Evropské unie, hlasovali všichni za odchod bez dohody, když ve skutečnosti... během kampaně před referendem v podstatě od lídrů té kampaně nezazněla jediná zmínka o možnosti odchodu bez dohody," řekl exministr financí.
Dohodu o podmínkách brexitu s EU vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, v britském parlamentu ale dokument třikrát narazil především kvůli takzvané irské pojistce, která má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem. Johnson nyní požaduje novou "rozvodovou" dohodu, v níž toto kontroverzní opatření nebude. Pro Brusel je takový požadavek nepřijatelný, neboť Londýn nenavrhuje alternativní mechanismus zachování volného režimu na irské hranici, což je cíl deklarovaný oběma stranami.
Johnsonovo trvání na tom, aby byla pojistka z dohody odstraněna, podle Hammonda vyšle Londýn "nevyhnutelně" na dráhu směřující k brexitu bez dohody. Takový scénář by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen dováženého zboží. Premiér uvádí, že by preferoval vystoupení z unie na základě dohody, zároveň ale slibuje, že odchod už se nebude odkládat.
Do nového termínu brexitu zbývá 78 dní a Spojené království podle odborníků patrně čeká ústavní krize. Hammondovo prohlášení, první veřejné od jeho demise na konci července, poukazuje podle Reuters na pevné odhodlání skupiny vlivných poslanců svrhnout Johnsona, pokud se bude snažit o neřízený brexit. Podle některých právníků by ale i v případě vyslovení nedůvěry nemusel Johnson z funkce odejít. Není ani jasné, zda poslanci budou dostatečně jednotní a silní, aby se jim brexitu bez dohody podařilo zabránit. Britský parlament znovu zasedne začátkem září.
"Součástí problému je i skutečnost, že britská ústava, kdysi označovaná za globální vzor, je vágní a není kodifikovaná. Opírá se o precedens, toho je však v případě brexitu málo," píše Reuters.
Související
BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem
Příčina smrti královny Alžběty II. byla jiná, než se uvádí, naznačil expremiér Johnson
Boris Johnson , Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie) , Philip Hammond (šéf britské diplomacie)
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 45 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková