BREXIT drama: Británie odchází z EU, proti Bruselu bylo 17,4 milionu voličů

Londýn - Velká Británie se stala první zemí, která odchází z Evropské unie. Podle konečných výsledků zvítězili zastánci brexitu poměrem 51,9 ku 48,1 procenta.

Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Výsledky krátce před 08:30 SELČ oficiálně vyhlásila šéfka sčítacích komisařů Jenny Watsonová na radnici města Manchester. Platných bylo podle ní 33,5 milionu hlasů, přičemž právo volit mělo 46,5 milionu lidí.

Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.

Odchod z EU podpořily zejména venkovské oblasti Anglie a také menší města. Naopak obyvatelé velkých měst byli proti, avšak ne v tak silné míře, jak se předpokládalo. Prakticky celé Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU, baštou brexitu se naproti tomu stal Wales.

Farage vyhlašuje „Den nezávislosti"

Vítězství zastánců odchodu Británie z Evropské unie oslavuje šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. "Nyní si troufám snít o východu slunce nad nezávislým Spojeným královstvím," napsal Farage na twitteru a v rámci svého proslovu dodal: "Doufám, že toto vítězství ukončí tento projekt, který selhal. Nechť je 23. červen v naší historii známý jako náš den nezávoslosti."

V tuto chvíli bylo sečteno 374 z 382 volebních obvodů a zastánci odchodu Británie z evropského bloku vedou s 52 procenty hlasů. Sečteno dosud bylo přes 28 milionu hlasů a tábor brexitu jich obdržel více než 16 milionů. Předpokládá se, že celkovým vítězem se stane ten, kdo shromáždí přes 16,4 milionu hlasů - brexit již přesáhl 17 milionů.

Zdroj: YouTube

Britský deník The Guardian informuje, že finanční trhy jsou rozhodnutím Británie zaskočeny. Předpokládaly, že výsledky budou těsné, ale na rozhodnutí o odchodu nebyly připravené. Po otevření akciového trhu se tak očekává propad.

Jako první byly sečteny hlasovací lístky v britském zámořském území Gibraltaru, kde s drtivou převahou 95,9 procenta hlasů zvítězili zastánci unie. Krátce poté následovaly skotské souostroví Orkneje, Newcastle, Sunderland a Clackmannanshire.

První vítězství příznivci brexitu, tedy odchodu z EU, zaznamenali v Sunderlandu s 61,3 procenta voličů. Vítězství brexitu v Sunderlandu se očekávalo, ne však tak výrazné. Pro odluku s Bruselem se vyslovili také voliči v obvodech Anglesey, Basildon, Brentwood, Bury, Harlow či Middlesbrough.

Prounijní voliči zvítězili například v Oxfordu, kde získali 70,3 procenta hlasů, v londýnském City se 75,3 procenty, Clackmannanshiru, Dundee, na Shetlandských ostrovech či v Stirlingu.

Jasně prounijní je Skotsko. V Glasgow získali zastánci unie 66,6 procenta voličů, účast pak činila 56,2 procenta. Také ve třetím největším skotském městě Aberdeenu se raduje prounijní tábor, obdržel 61,1 procenta hlasů. V Edinburgu se pro EU vyjádřilo 74,4 procent lidí.

Prounijní byl s výjimkou obvodů Barking a Dagenham, Havering, Sutton a Bexley také Londýn. Zastánci britského členství v EU pohodlně s 58,2 procentem hlasů zvítězili i v Liverpoolu. Volební účast v tomto významné přístavním městě na severozápadě Anglie činila 64 procent. Podobně dopadl také blízký Manchester, kde bylo pro setrvání v EU 60,36 procent lidí.

Z mapy hlasování jasně vyplývá, že velká města a Skotsko jasně hlasovaly pro setrvání v EU, ale ostatní oblasti byly drtivě pro brexit. James Forsyth z magazínu The Spectator uvedl, že jedním z důvodů, proč brexit zvítězil, bylo, že kampaň za setrvání v EU neměla žádné politiky, kteří by mluvili s dělnickou třídou.

Skotští Zelení mluví o novém referendu

Vícepředseda skotské Strany zelených Patrick Harvie naznačil, že by jeho strana mohla podpořit druhé referendum o nezávislosti Skotska, pokud by ho svolal Nicola Sturgeon. O kampani za brexit Harvie uvedl, že byla "klamavá, manipulativní a chvílemi přímo rasistická". Odchod z EU podle něj poškodí ekonomiku a zničí mnoho z výhod, které si Británie v EU užívala.

Psali jsme: Rozpad Británie začíná? Skotové a irská Sinn Féin žádají po brexitu referenda
 

"Skotsko si musí nechat otevřené všechny možnosti, jak se před touto hrozbou chránit. Skotský parlament a vláda musí být při vyjednávání, která nastanou, reprezentovány," uvedl.

Velká Británie již v referendu o osamostatnění Skotska hlasovala v roce 2014. I tehdy byly výsledky velmi těsné, nakonec se ale Skotsko rozhodlo ve Velké Británii zůstat.

Odchod znamená odchod

Manfred Weber, předseda Evropské lidové strany, která je největší stranou v Evropském parlamentu, na svém twitterovém účtu uvedl, že by Británie měla EU opustit do dvou let. "Rozhodnutí britských voličů respektujeme a litujeme ho. Způsobí velké škody na obou stranách. Byl to britský hlas, nikoliv evropský."

"Chceme lepší a chytřejší Evropu. Musíme lidi přesvědčit a přinést jim Evropu zpět. Vyjednávání o odchodu by měla být završena maximálně do dvou let. Nemůže tu být žádné speciální zacházení. Odchod znamená odchod."

Expředseda britských labouristů Miliband hovořil o zklamání lidí

Někdejší předseda britských labouristů Ed Miliband má za to, že někteří voliči využili čtvrteční referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii jako protest proti vládě i proti dění v Evropě. Informoval o tom portál BBC.

"Vyjadřují nespokojenost s vládou a také s problémy v Evropě," řekl o voličích Miliband. Dodal ale, že na celkové hodnocení je zatím příliš brzy.

Podle Milibanda si labouristé i ostatní politické strany z výsledku musí vzít ponaučení, a to se netýká jen záležitosti migrační politiky. Ukázalo se totiž, že voliči v některých labouristických okrscích vyjádřili obavy z migrace i ze směřování země.

Cameron poděkoval britským voličům za prounijní hlasyBritský premiér David Cameron na twitteru poděkoval všem, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro setrvání Spojeného království v Evropské unii. Cameronův stranický rival a někdejší starosta Londýna Boris Johnson, který bojoval za vystoupení z evropského bloku, vyjádřil vděk všem hlasujícím.

"Děkuji všem, kteří hlasovali pro to, aby Británie zůstala silnější a bezpečnější v Evropě," uvedl Cameron. Poděkoval také všem, kteří s kampaní pomáhali.

"Volební místnosti jsou uzavřeny, demokracii bylo učiněno za dost. Čekáme na rozhodnutí lidu. Děkuji každému, kdo se zúčastnil, každému voliči," napsal na twitteru Johnson, který je sice členem Cameronovy Konzervativní strany, ale na rozdíl od premiéra usiloval o vystoupení z EU.

K definitivním výsledkům se zatím ani jeden z těchto politiků nevyjádřil.

Rezignace premiéra?

Také šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na twitteru poděkoval voličům. "Chtěl bych poděkovat každému, kdo se zapojil do nějvětšího uplatnění demokracie v mém životě," napsal s tím, že účast byla masová. Podle Farageho by měl David Cameron rezignovat v závislosti na rozhodnutí o odchodu z EU, proti kterému premiér bojoval.

Liam Fox, bývalý ministr obrany, který také propagoval odchod z EU, ale uvedl, že David Cameron má povinnost zůstat premiérem, aby vyvedl Británii z "turbulentní" doby, která nyní nastane. Vyzval také k rozpuštění strany Ukip, protože naplnila svůj účel.

Ohledně Davida Camerona se vyjádřil také zastánce brexitu Andrew Bridgen, který vyzval Camerona, aby zůstal a "stabilizoval situaci". "Bude v zájmu premiéra, aby dnes ráno rezignoval? Nemyslím si. Vzhledem k výbušné situaci si myslím, že teď můžeme dát premiérovi trochu prostoru."

Britská libra klesla kvůli referendu pod 1,4 dolaru

Britská libra pod vlivem rostoucího náskoku zastánců odchodu země z Evropské unii při ohlašování průběžných výsledků referenda klesá, v posledních desítkách minut se dostala pod psychologickou hranici 1,40 dolaru. Podobný vývoj se však týká i amerického dolaru, který spadl na úroveň 100 jenů.

Psali jsme:
Na trzích zavládla panika: Euro prudce klesá, libra je nejníže od roku 1985  

Libra zažívá velmi divokou noc, když zprvu výrazně posílila poté, co se do těsného vedení v průběžném sčítání hlasů dostali zastánci setrvání v EU. Atakovala dokonce letošní maximum. Když se však průběžné skóre referendových výsledků obrátilo, klesla libra o více než šest procent a dostala se na 1,39 dolaru.

Související

Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii (23. 6. 2016)

Výbor britského parlamentu: Vliv Ruska nechtěl nikdo vyšetřovat

Britská vláda neviděla žádné stopy úspěšného zasahování Ruska do referenda o vystoupení z EU z roku 2016, uvedla vláda v Londýně. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle něhož se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala.
Brexit

Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.

Více souvisejících

referendum o brexitu (23.6.2016) Brexit

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy