Londýn - Velká Británie se stala první zemí, která odchází z Evropské unie. Podle konečných výsledků zvítězili zastánci brexitu poměrem 51,9 ku 48,1 procenta.
Po sečtení hlasů ve všech 382 volebních obvodech se pro brexit vyslovilo 17,4 milionu voličů, proti bylo 16,1 milionu. Výsledky krátce před 08:30 SELČ oficiálně vyhlásila šéfka sčítacích komisařů Jenny Watsonová na radnici města Manchester. Platných bylo podle ní 33,5 milionu hlasů, přičemž právo volit mělo 46,5 milionu lidí.
Volební účast byla 72,2 procenta, což je přibližně o šest procent více než v minulých volbách.
Odchod z EU podpořily zejména venkovské oblasti Anglie a také menší města. Naopak obyvatelé velkých měst byli proti, avšak ne v tak silné míře, jak se předpokládalo. Prakticky celé Skotsko hlasovalo pro setrvání v EU, baštou brexitu se naproti tomu stal Wales.
Farage vyhlašuje „Den nezávislosti"
Vítězství zastánců odchodu Británie z Evropské unie oslavuje šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. "Nyní si troufám snít o východu slunce nad nezávislým Spojeným královstvím," napsal Farage na twitteru a v rámci svého proslovu dodal: "Doufám, že toto vítězství ukončí tento projekt, který selhal. Nechť je 23. červen v naší historii známý jako náš den nezávoslosti."
V tuto chvíli bylo sečteno 374 z 382 volebních obvodů a zastánci odchodu Británie z evropského bloku vedou s 52 procenty hlasů. Sečteno dosud bylo přes 28 milionu hlasů a tábor brexitu jich obdržel více než 16 milionů. Předpokládá se, že celkovým vítězem se stane ten, kdo shromáždí přes 16,4 milionu hlasů - brexit již přesáhl 17 milionů.
Britský deník The Guardian informuje, že finanční trhy jsou rozhodnutím Británie zaskočeny. Předpokládaly, že výsledky budou těsné, ale na rozhodnutí o odchodu nebyly připravené. Po otevření akciového trhu se tak očekává propad.
Jako první byly sečteny hlasovací lístky v britském zámořském území Gibraltaru, kde s drtivou převahou 95,9 procenta hlasů zvítězili zastánci unie. Krátce poté následovaly skotské souostroví Orkneje, Newcastle, Sunderland a Clackmannanshire.
První vítězství příznivci brexitu, tedy odchodu z EU, zaznamenali v Sunderlandu s 61,3 procenta voličů. Vítězství brexitu v Sunderlandu se očekávalo, ne však tak výrazné. Pro odluku s Bruselem se vyslovili také voliči v obvodech Anglesey, Basildon, Brentwood, Bury, Harlow či Middlesbrough.
Prounijní voliči zvítězili například v Oxfordu, kde získali 70,3 procenta hlasů, v londýnském City se 75,3 procenty, Clackmannanshiru, Dundee, na Shetlandských ostrovech či v Stirlingu.
Jasně prounijní je Skotsko. V Glasgow získali zastánci unie 66,6 procenta voličů, účast pak činila 56,2 procenta. Také ve třetím největším skotském městě Aberdeenu se raduje prounijní tábor, obdržel 61,1 procenta hlasů. V Edinburgu se pro EU vyjádřilo 74,4 procent lidí.
Prounijní byl s výjimkou obvodů Barking a Dagenham, Havering, Sutton a Bexley také Londýn. Zastánci britského členství v EU pohodlně s 58,2 procentem hlasů zvítězili i v Liverpoolu. Volební účast v tomto významné přístavním městě na severozápadě Anglie činila 64 procent. Podobně dopadl také blízký Manchester, kde bylo pro setrvání v EU 60,36 procent lidí.
Z mapy hlasování jasně vyplývá, že velká města a Skotsko jasně hlasovaly pro setrvání v EU, ale ostatní oblasti byly drtivě pro brexit. James Forsyth z magazínu The Spectator uvedl, že jedním z důvodů, proč brexit zvítězil, bylo, že kampaň za setrvání v EU neměla žádné politiky, kteří by mluvili s dělnickou třídou.
Skotští Zelení mluví o novém referendu
Vícepředseda skotské Strany zelených Patrick Harvie naznačil, že by jeho strana mohla podpořit druhé referendum o nezávislosti Skotska, pokud by ho svolal Nicola Sturgeon. O kampani za brexit Harvie uvedl, že byla "klamavá, manipulativní a chvílemi přímo rasistická". Odchod z EU podle něj poškodí ekonomiku a zničí mnoho z výhod, které si Británie v EU užívala.
Psali jsme: Rozpad Británie začíná? Skotové a irská Sinn Féin žádají po brexitu referenda"Skotsko si musí nechat otevřené všechny možnosti, jak se před touto hrozbou chránit. Skotský parlament a vláda musí být při vyjednávání, která nastanou, reprezentovány," uvedl.
Velká Británie již v referendu o osamostatnění Skotska hlasovala v roce 2014. I tehdy byly výsledky velmi těsné, nakonec se ale Skotsko rozhodlo ve Velké Británii zůstat.
Odchod znamená odchod
Manfred Weber, předseda Evropské lidové strany, která je největší stranou v Evropském parlamentu, na svém twitterovém účtu uvedl, že by Británie měla EU opustit do dvou let. "Rozhodnutí britských voličů respektujeme a litujeme ho. Způsobí velké škody na obou stranách. Byl to britský hlas, nikoliv evropský."
"Chceme lepší a chytřejší Evropu. Musíme lidi přesvědčit a přinést jim Evropu zpět. Vyjednávání o odchodu by měla být završena maximálně do dvou let. Nemůže tu být žádné speciální zacházení. Odchod znamená odchod."
Expředseda britských labouristů Miliband hovořil o zklamání lidí
Někdejší předseda britských labouristů Ed Miliband má za to, že někteří voliči využili čtvrteční referendum o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii jako protest proti vládě i proti dění v Evropě. Informoval o tom portál BBC.
"Vyjadřují nespokojenost s vládou a také s problémy v Evropě," řekl o voličích Miliband. Dodal ale, že na celkové hodnocení je zatím příliš brzy.
Podle Milibanda si labouristé i ostatní politické strany z výsledku musí vzít ponaučení, a to se netýká jen záležitosti migrační politiky. Ukázalo se totiž, že voliči v některých labouristických okrscích vyjádřili obavy z migrace i ze směřování země.
Cameron poděkoval britským voličům za prounijní hlasyBritský premiér David Cameron na twitteru poděkoval všem, kteří ve čtvrtečním referendu hlasovali pro setrvání Spojeného království v Evropské unii. Cameronův stranický rival a někdejší starosta Londýna Boris Johnson, který bojoval za vystoupení z evropského bloku, vyjádřil vděk všem hlasujícím.
"Děkuji všem, kteří hlasovali pro to, aby Británie zůstala silnější a bezpečnější v Evropě," uvedl Cameron. Poděkoval také všem, kteří s kampaní pomáhali.
"Volební místnosti jsou uzavřeny, demokracii bylo učiněno za dost. Čekáme na rozhodnutí lidu. Děkuji každému, kdo se zúčastnil, každému voliči," napsal na twitteru Johnson, který je sice členem Cameronovy Konzervativní strany, ale na rozdíl od premiéra usiloval o vystoupení z EU.
K definitivním výsledkům se zatím ani jeden z těchto politiků nevyjádřil.
Rezignace premiéra?
Také šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage na twitteru poděkoval voličům. "Chtěl bych poděkovat každému, kdo se zapojil do nějvětšího uplatnění demokracie v mém životě," napsal s tím, že účast byla masová. Podle Farageho by měl David Cameron rezignovat v závislosti na rozhodnutí o odchodu z EU, proti kterému premiér bojoval.
Liam Fox, bývalý ministr obrany, který také propagoval odchod z EU, ale uvedl, že David Cameron má povinnost zůstat premiérem, aby vyvedl Británii z "turbulentní" doby, která nyní nastane. Vyzval také k rozpuštění strany Ukip, protože naplnila svůj účel.
Ohledně Davida Camerona se vyjádřil také zastánce brexitu Andrew Bridgen, který vyzval Camerona, aby zůstal a "stabilizoval situaci". "Bude v zájmu premiéra, aby dnes ráno rezignoval? Nemyslím si. Vzhledem k výbušné situaci si myslím, že teď můžeme dát premiérovi trochu prostoru."
Britská libra klesla kvůli referendu pod 1,4 dolaru
Britská libra pod vlivem rostoucího náskoku zastánců odchodu země z Evropské unii při ohlašování průběžných výsledků referenda klesá, v posledních desítkách minut se dostala pod psychologickou hranici 1,40 dolaru. Podobný vývoj se však týká i amerického dolaru, který spadl na úroveň 100 jenů.
Psali jsme:Libra zažívá velmi divokou noc, když zprvu výrazně posílila poté, co se do těsného vedení v průběžném sčítání hlasů dostali zastánci setrvání v EU. Atakovala dokonce letošní maximum. Když se však průběžné skóre referendových výsledků obrátilo, klesla libra o více než šest procent a dostala se na 1,39 dolaru.
Související
Výbor britského parlamentu: Vliv Ruska nechtěl nikdo vyšetřovat
Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla
referendum o brexitu (23.6.2016) , Brexit
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 7 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.
Zdroj: Libor Novák