Londýn – Velká Británie ve včerejším referendu odhlasovala odchod z Evropské unie. Americká analytická společnost Stratfor zkoumá, jaké bude mít brexit další následky a co lze očekávat v nadcházejících dnech.
Začíná období nejistoty
Jak analýza připomíná, včerejším hlasováním v britské referendu, ve kterém 52 % voličů odhlasovalo odchod z EU, Evropská unie poprvé od svého vzniku v 50. letech minulého století ztratí člena.
„Tento krok spustí řetězec událostí, které budou cítit po celé planetě. A Velkou Británii a Evropu to posunuje směrem k zdlouhavému období nejistoty, které od základů změní budoucnost Evropy," varuje.
Podle analýzy budou důsledky rozhodnutí referenda vyplývat na povrch postupně. Nejrychleji zareagují trhy. Jak podotýká, libra se už nyní oproti dolaru propadla o více než 10 %.
„Mimo Velkou Británii také klesají ceny ropy, oslabují měny rozvíjejících se trhů a dá se očekávat, že budou následovat také akciové trhy po celém světě, přičemž peníze zamíří do jistot jako je japonský jen nebo zlato. Trhy v posledních dnech reagovaly optimisticky v závislosti na průzkumy názorů, které ukazovaly, že vyhraje kampaň za setrvání v EU. To naznačuje, že bude jejich reakce v nadcházejících dnech obzvláště tvrdá," upozorňuje analýza.
Ekonomické důsledky
V závislosti na reakcích trhů také zareagují evropská a britská centrální banka. Ty zřejmě budou muset aktivovat nouzová opatření, o kterých se již jednalo v předchozích týdnech. Evropská centrální banka by svůj postup měla projednat v průběhu dnešního dne. Velké Británii také podle analýzy hrozí propad do recese.
„Nadcházející dny tak budou ve znamení nejistoty, která ovlivní finanční a ekonomická rozhodnutí investorů a domácností po celém světě," podotýká.
Analýza dále potvrzuje vyjádření některých politiků, že Severní Irsko a Skotsko by mohlo zvýšit snahy o vlastní nezávislost. Podotýká také, že ačkoliv výsledky referenda nejsou právně závazné, není pravděpodobné, že by se britský parlament rozhodl výsledek referenda ignorovat.
„Velká Británie bude trvat na zachování svého přístupu do společného trhu EU, jelikož asi 45 % britského vývozu jde právě do zemí EU, ze kterých do Británie naopak proudí 53 % jejího dovozu. Ale obchodní přístup Velké Británie bude muset být vyjednám. Rozsah a hloubka britského přístupu do společného trhu určí, do jaké míry se země bude muset podřídit regulacím EU," podotýká.
Politický dopad
Od lídrů ostatních zemí EU, zejména Francie a Německa, pak podle ní v nadcházejících dnech můžeme očekávat výzvy k jednotě a celkové nasazení pozitivního tónu. „Ale britské hlasování je nejdramatičtější událostí v dlouhém procesu politické fragmentace Evropské unie. Euroskeptické strany na celém kontinentu budou Británii prezentovat jako příklad, který by měl být následován," upozorňuje na závěr analýza.
Dodává, že největší dopad výsledků britského referenda ale bude geopolitický, protože odchodem Británie se změní rovnováha sil v EU. To by podle ní mohlo vést ke zvýšení napětí mezi severní a jižní Evropou. Sníží se také mezinárodní význam celého bloku. „Ve chvíli, kdy vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem o odloučení skončí, bude evropský blok vypadat zcela jinak než nyní," uzavírá.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , referendum o brexitu (23.6.2016) , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 18 minutami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 43 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 1 hodinou
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 2 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 4 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 5 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 6 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 8 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě