Konec Británie, jak ji známe? Tým expertů chystá velkou věc

Londýn – Velká Británie na konci června v referendu rozhodla, že odejde z Evropské unie. O tom, že toto rozhodnutí s sebou musí přinést změny, pochybuje jen málokdo. Jak ale nyní upozorňuje britský deník The Guardian, podle nezávislého týmu expertů by tyto změny mohly být větší, než mnozí čekali.

Konec Británie, jak ji známe?

Deník informuje, že tým nezávislých expertů ze Skupiny reformy ústavy (Constitution Reform Group) tento týden doporučí, aby byla vláda nad Anglií, Skotskem, Wales a Severním Irskem, tedy částmi současné Velké Británie, sjednocena v rámci nové dobrovolné unie.

To by podle nich mělo zabránit jinak nevyhnutelnému rozkladu společenství, kterým Velká Británie v tuto chvíli je. Ten hrozí kvůli hlasování v referendu o brexitu – ačkoliv totiž Británie odchod odhlasovala, její části, Skotsko a Severní Irsko, byly jednohlasně pro setrvání v EU.

Návrh odborníků podle deníku zahrnuje kompletní přehodnocení existující unie, kdy by každá část Velké Británie získala svrchovanou moc nad rozhodováním o svých záležitostech. Parlament v Londýně by byl výrazně zmenšen a jednotlivé části Británie by společně řešily jen ty záležitosti, které by tak řešit chtěly.

Vznik federace

„Začátkem je stanovisko, že Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko jsou jednotkami, které mohou a měly by rozhodovat o svých záležitostech do míry, jakou uznají za vhodnou; ale každá z těchto jednotek by také měla mít možnost rozhodnout se sdílet záležitosti, které jsou nejlépe řešeny společně, a to skrze efektivní a schopné Spojené království,“ stojí v návrhu.

Jak deník podotýká, tento návrh by znamenal kompletní zrušení současného ústavního uspořádání Velké Británie, které formálně centralizuje moc, a jeho nahrazení modelem federace.

Skupina tvrdí, že její návrh má mimo jiné podporu také ze strany bývalého premiéra Johna Majora a Grahama Bradyho, předsedy Komise 1922 Konzervativní strany. Deník připomíná, že jde o dva významné zástupce Konzervativní strany, jejichž podpora tomuto návrhu by mohla mít velký dopad. Konzervativní strana totiž případnou federalizaci ústavního uspořádání Velké Británie opakovaně odmítala.

Alternativa pro budoucnost Skotska a Severního Irska

Skupina podle deníku doufá, že se po předložení návrhu na toto téma rozpoutá diskuze, která bude mít za následek jeho odladění a zlepšení. Do budoucna pro něj chtějí dostatečnou podporu, aby mohl projít parlamentem. I po jeho přijetí by ale mohl vejít v platnost pouze na základě celostátního referenda a po schválení většinami ve všech zemích, které Spojené království tvoří.

Británie změněná podle tohoto návrhu by stále zahrnovala sdílenou monarchii, společnou zahraniční a obrannou politiku, jednotné řešení státní bezpečnosti a imigrace, společné mezinárodní smlouvy, vrchní soud, měnu, centrální banku nebo státní službu.

Jinak by se ale mnohem větší míra pravomocí přenesla na národní úroveň. Skupina tvrdí, že jejich návrh hodlá „zachovat a kodifikovat to nejdůležitější a nejlepší ze současného systému, jako je například vzájemná podpora a sdílená práva a hodnoty.“

Ačkoliv některé otázky jako například velikost parlamentu stále vyřešeny nejsou, skupina doufá, že by tento návrh mohl ukončit diskuze o skotské nebo severoirské nezávislosti.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie referendum o brexitu (23.6.2016) Brexit

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 19 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy