Drsný dopad brexitu: Britové útočí na muslimy

Londýn - Podle nedávné zprávy britských úřadů v zemi stoupá počet zločinů z nenávisti vůči etnickým menšinám či lidem s odlišnou (zejména islámskou) vírou. Podle ministerstva vnitra vzrostl počet nahlášených zločinů až o 29 procent, nejvíce se jich vyrojilo kolem referendu o brexitu či teroristických útocích po Evropě.

Mezi lety 2015 až 2016 evidovala policie 62,518 nahlášených případů, o rok později už bylo číslo 80,393. Před samotným referendem hlásili úředníci až šest tisíc rasově či nábožensky motivovaných útoků měsíčně. Nejčastěji se uváděla islamofobie, ale útoky se týkaly všech minorit žijících ve Spojeném království.

Policisté uvedli, že muslimové se často stávají oběťmi "kolektivního potrestání",. Většina teroristů byla identifikovaná jako muslimové či byli napojeni na Islámský stát a jako důsledek toho musí trpět celá komunita žijící na Britských ostrovech. Nejčastějším cílem se pak stávají zahalené ženy.

Podle Ragad Altikriti, předsedkyně Muslimské asociace v Británii, byl brexit jasným vzkazem, že uprchlíci nejsem na ostrovech vítaní. Ženy se stávají oběťmi kvůli tomu, že jsou vzhledově často prokazatelně muslimky - bývají zahalené, nosí šátek, hidžáb nebo burku. "Cestovala jsem brzo ráno metrem, když na mě jedna žena ukázala a začala křičet, že jsem důvodem, proč jsou v zemi teroristické útoky," řekla svědkyně Zainab Mir. Pouze jeden muž se jí pak zeptal, zda je v pořádku, zatímco ostatní se tvářili, že nic neslyšeli.

Zainab Mir potom incident ohlásila policii, ale ta jí pouze řekla, že neexistují kamerové důkazy, proto dotyčnou osobu nemůžou chytit. Mladá žena se od té doby cítí být v nejistotě a neustále se obává, že se bude něco podobného opakovat. Třicet procent útoků pak zahrnuje i fyzické násilí.

"Na obou stranách máte zločince," řekla Ragad Altikriti a poukázala na to, že při útocích umírají lidé bez ohledu na jejich víru. I muslimové jsou podle ní mezi oběťmi. Spojené království je v současnosti domovem asi 2,8 milionů muslimů. Většina útoků je slovního rázu, když na ulici často bílí muži vykřikují nadávky či dotyčné oběti spojují s Islámským státem, výjimkou však není ani hrození útokem psů.

Podle Altikriti budou zločiny z nenávisti vždy ve společnosti přítomné, v poslední době ovšem už zdaleka překračují přijatelnou mez. Policisté přitom vynakládají jen málo energie na šetření případů, mnoho obětí to pak špatně chápe jako nezájem bezpečnostních složek a další útoky si už příště nechají radši pro sebe.

Související

Více souvisejících

Brexit Násilí referendum o brexitu (23.6.2016) Muslimové

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 21 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy