Kolín nad Rýnem – Kolínská polici ukázala dosud nezveřejněné záběry zachycující chaos na hlavním vlakovém nádraží o silvestrovské noci. To byla chvíle, kdy došlo k velkému počtu sexuálních útoků a krádeží, kterých se měli dopouštět muži – cizinci.
V krátkém videu veřejnoprávní televize WDR zveřejněném na YouTube je v jednu chvíli slyšet zoufalou mladou ženu, která křičí „nedotýkejte se mě, nesmíte se mě dotýkat" přes celý dav.
Policisté se na videu snaží proniknout davy, nebo jen bezmocně sledují muže, kteří vypouští rakety a odpalují petardy na náměstí v přední části nádraží a před katedrálou. „Ve dvou to tu nemůžeme ubránit," říká jeden důstojník jinému.
Video ukazuje scény před hlavním vlakovým nádražím poslední den roku 2015 kolem 23:30. V tu chvíli se tam mačkalo až 1000 lidí, mnozí z nich arabského nebo severoafrického vzhledu.
O 10 minut později přišel od vedení policie pokyn, aby bylo náměstí silou vyklizeno, ale na videu je jasně vidět, že počet policistů na místě je až příliš malý na to, aby něco takového bylo možné.
Když bylo video puštěno vyšetřovacímu výboru zemském sněmu Severního Porýní-Vestfálska (NRW), jeho členové si podle serveru The Local okamžitě všimli, že policie vůbec nedokázala vydávat pokyny prostřednictvím reproduktorů přes masy lidí. Později večer se skupiny mužů na místě opět shromáždily a pronásledovaly ženy procházející touto oblastí.
Video bylo vydáno ve stejný den, kdy zemský ministr vnitra Ralf Jäger stanul před vyšetřovacím výborem v Düsseldorfu. Tam popřel obvinění, že vláda spolkové země vyvíjela tlak na policii, aby odstranila slovo „znásilnění" z prvních zpráv o silvestrovském dění.
„Obvinění ze skrývání informací je vycucané z prstu. Nikdo neměl žádnou představu o tom, co se tam stalo - až do 3. ledna," řekl výboru. Jäger tvrdí, že ani policie z Kolína nad Rýnem neměla v té době jasnou představu o rozsahu sexuálního násilí.
„Byl to úplně nový fenomén, který se vůbec poprvé objevil v Německu. Nešlo to předvídat předem," uvedl Jäger, který je prvním politikem, který stanul před výborem. Před ním stejným procesem prošli policisté a městští úředníci.
Vinu za chyby na Silvestra podle něj nese především policie. Velitelé podle něj podcenili počet mužů potřebných na nádraží a později neposkytli posily, tvrdil.
Útoky na Silvestra doslova šokovaly nejen Německo, ale i celý svět. V dalších dnech pak přicházely stovky zpráv týkajících se sexuálních napadení a dalších trestných činů. Až dosud bylo podáno 1170 oznámení o trestné činnosti, včetně 492 případů sexuálního napadení.
Související
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
Německo , Policie Německo , Ohňostroje
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
před 2 hodinami
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
před 4 hodinami
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
před 5 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
před 6 hodinami
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
před 7 hodinami
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
před 8 hodinami
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
před 9 hodinami
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
před 9 hodinami
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 10 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 10 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 11 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 12 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 12 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 13 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 14 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 15 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 16 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub