Paříž/Ženeva - V Ženevě byl několik dnů před útokem v kostele v Saint-Étienne-du-Rouvray na severu Francie zatčen mladík (17), jenž se loni po boku jednoho z dvojice atentátníků pokoušel dostat do Sýrie.
Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroj blízký vyšetřování útoku, při němž přišel o život kněz. Nezletilec se pokusil spolu s jedním z pachatelů atentátu v kostele Adelem Kermichem (19) odjet do Sýrie v roce 2015 a znovu letos 12. července. Švýcarské úřady jej ale zadržely a deportovaly do Francie, kde byl obviněn ze spolčování s teroristy a umístěn do vazby.
Francouzští vyšetřovatelé se nyní snaží najít případné komplice teroristů z kostela. Ve vazbě zůstávají v souvislosti s útokem dvě osoby, třicetiletý bratranec druhého z útočníků Abdela Malika Petitjeana a syrský žadatel o azyl.
Třetí dosud zatčená osoba, šestnáctiletý mladík, už byl propuštěn, ale úřady ho nadále budou vyšetřovat na svobodě. Mladý muž často navštěvoval webové stránky islámských radikálů.
Zdroj: YouTubeJiný kostel v Saint-Étienne-du-Rouvray dnes naplnila večerní bohoslužba (vigilie) za kněze Jacquesa Hamela, který byl při útoku zavražděn. Mezi zhruba třemi stovkami lidí bylo podle AFP přibližně 50 muslimů, kteří přišli dát najevo lítost nad jeho vraždou.
V Bordeaux se k uctění knězovy památky konala ekumenická mše, na niž dorazilo okolo 400 věřících. Několik stovek lidí se v Lyonu zúčastnilo "pochodu bratrství", který svolali místní katolíci a muslimové.
Související
Macron uctil památku kněze Hamela, před rokem ho zavraždili džihádisté
Ve Francii opět otevřeli kostel, kde útočili islamisté. Zavražděný kněz má být blahořečen dřív
teroristický útok na kostel ve Francii (26. července 2016) , Švýcarsko , Kermische
Aktuálně se děje
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
31. prosince 2025 17:21
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě