Lublaň - Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu přiletěl do Slovinska. Ačkoli se jednalo o neformální návštěvu, místní opozice i západní pozorovatelé ji považují za další test šéfa Kremlu ohledně jednoty EU.
Média od ruského prezidenta očekávala, že během pobytu ve Slovinsku pronese nějaké významnější prohlášení, Putin se však podle agentury DPA omezil na nezávazné, obecné výroky.
Návštěvu zahájil uctěním památky tří stovek ruských zajatců z první světové války, které před sto lety zavalila lavina, když budovali horskou silnici. V pravoslavném dřevěném kostele postaveném v průsmyku Vršič 1600 metrů nad mořem, kde se neštěstí odehrálo, se také setkal se svým hostitelem, prezidentem Borutem Pahorem.
Při této příležitosti ocenil přátelství národů obou zemí. Zopakoval také, že Rusko je připraveno pomoci posílit bezpečnost ve světě. Je připraveno "ke spolupráci při posilování vzájemného porozumění, důvěry a bezpečnosti v Evropě a ve světě".
S Pahorem pak znovu hovořil na zámku Brdo nedaleko města Kranj. Podle agentury AP řekl, že se jejich rozhovor týkal "vzájemných ekonomických projektů důležitých pro obě země".
Podle slovinské agentury STA při této příležitosti poukázal na velký, až padesátiprocentní pokles ekonomické spolupráce Ruska s EU vinou sankcí. Zároveň prý vyjádřil vděčnost Slovinsku za příležitost "hledat nové způsoby a nové projekty pro rozvoj našich hospodářských vztahů".
Malé Slovinsko, z něhož pochází manželka amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Melania, udržuje s Moskvou přes zmíněné obchodní sankce nadále přátelské vztahy. Rusko je největším obchodním partnerem této bývalé jugoslávské republiky mimo EU, ale kvůli sankcím jejich obchodní výměna klesla o 30 procent.
Ruský prezident ještě před odjezdem na zámek Brdo odhalil nový vojenský památník na centrálním hřbitově v Lublani věnovaný sovětským vojákům, kteří zahynuli za druhé světové války při osvobozování Slovinska.
Související
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
Vladimír Putin , Slovinsko , protiruské sankce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
před 2 hodinami
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
před 2 hodinami
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
před 3 hodinami
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
před 5 hodinami
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
před 6 hodinami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 7 hodinami
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 8 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 9 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 9 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 10 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 11 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 12 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 13 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 14 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 15 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě