Slovinsko

Slovinsko a jižní Rakousko postihly po přívalových deštích povodně

Slovinsko se vzpamatovává z povodní. Česko posílá mosty, nabízí i vrtulníky

Hasičský záchranný sbor v úterý uvedl, že Česko na žádost Slovinska posílá do povodněmi postižené země těžké mostové soupravy. Nabízí také vrtulníky, které by sloužily k přepravě humanitární pomoci. Slovinský premiér Robert Golob označil povodně za nejhorší přírodní katastrofu v nedávné historii země. 
Slovinsko a jižní Rakousko postihly po přívalových deštích povodně Prohlédněte si galerii

Počasí komplikuje cesty do Chorvatska. Slovinsko je pod vodou, zatopené jsou i silnice

Slovinsko postihly bleskové povodně. Řada obcí na severu a severovýchodě země se po přívalových deštích v noci na dnešek ocitla pod vodou. V okresech Kamnik a Komenda poblíž hlavního města Lublaně byl vyhlášen stav nouze. Povolána byla i armáda, informoval server N1. Předpovědi meteorologů slibují další intenzivní srážky. Se záplavami se potýká také jižní Rakousko.
Chorvatsko, ilustrační fotografie.

Do Chorvatska bez kontrol? Lipavský to slibuje, Slovinsko je zavádět nehodlá

Slovinsko navzdory rostoucím počtům migrantů neplánuje zavedení kontrol na hranici s Chorvatskem, které patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace pro české turisty. Vyplývá to z vyjádření premiéra Roberta Goloba po jednání s rakouským protějškem Karlem Nehammerem, který naopak trvá na pokračování kontrol na hranicích své země se Slovinskem.
Slovinsko

Slovinsko zadrželo dvojici cizinců, zřejmě jde o ruské špiony

Kvůli podezření ze špionáže pro Rusko byli ve Slovinsku v prosinci zatčeni dva cizinci, kteří se vydávali za obchodníky se starožitnostmi. Podle úřadů jsou státními příslušníky třetích zemí a nevystupovali jako ruští občané, informovala dnes agentura STA.
Nataša Pircová Musarová

Slovinsko má novou prezidentku, bude jí advokátka Pircová Musarová

Ve druhém kole slovinských prezidentských voleb dnes zvítězila advokátka Nataša Pircová Musarová a stane se tak první ženou v čele země, uvedla agentura Reuters. Po sečtení 98,29 procenta hlasů získala Pircová Musarová 54,03 procenta hlasů, zatímco její protikandidát, bývalý ministr zahraničí Anže Logar 45,97 procenta, napsal slovinský deník Delo.
Ilustrační fotografie.

Jak funguje špinavá bomba? Spíše zastraší, než zabije

Špinavá bomba zdaleka není tak nebezpečná jako strategická jaderná puma. Napětí ve světě se stupňuje a Rusové obvinili Kyjev z její výroby a plánů na její použití při obraně Ukrajiny. Sami přitom disponují jadernými zbraněmi schopnými zlikvidovat celou zemi. Na Twitteru dokonce ruský resort zahraničí zveřejnil fotografii údajné ukrajinské továrny na špinavé bomby. Tato obvinění ale musela vyvracet vláda Slovinska, odkud více než deset let staré fotografie pocházely.
Snímek slovinské agentury pro nakládání s jaderným odpadem ARAO z roku 2010 zneužitý ruskou propagandou

Ruská mystifikace v praxi: Starý slovinský snímek vydává za důkaz výroby ukrajinské bomby

Ruské ministerstvo zahraničí publikovalo starou fotografii ze Slovinska při svém tvrzení, že jde o ukrajinskou výrobu takzvané špinavé bomby. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovinské vlády, která na twitteru zároveň uvedla, že je to snímek slovinské agentury pro nakládání s jaderným odpadem ARAO z roku 2010 a jsou na něm detektory kouře. Fotografie byla zneužita a použita bez vědomí ARAO, řekl agentuře AFP poradce slovinského premiéra Dragan Barbutovski.
Slovinsko

V prvním kole slovinských prezidentských uspěli exministr a advokátka

První kolo slovinských prezidentských voleb zřejmě vyhrál bývalý ministr zahraničí Anže Logar, který má blízko k opoziční Slovinské demokratické straně (SDS). Podle předběžných výsledků získal 34 procent hlasů. Do druhého kola také patrně postoupila nezávislá kandidátka a advokátka Nataša Pircová Musarová.
Robert Golob

Volby ve Slovinsku překvapivě vyhrálo nově vzniklé Hnutí Svoboda

Dnešní parlamentní volby ve Slovinsku podle neúplných výsledků vyhrálo liberálně zelené Hnutí Svoboda (Gibanje Svoboda) s 32,9 procenta hlasů. Druhá skončila Slovinská demokratická strana (SDS) dosavadního premiéra Janeze Janši s 25,1 procenta. Vládnoucí uskupení už podle agentury APA uznalo porážku a Janša, kterého kritici označují za pravicového populistu, tak podle všeho v čele vlády 2,1 milionové země brzy skončí.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy