Slovinská nová prezidentka. Kdo je Nataša Pircová Musarová?

Právnička Pircová Musarová (54) působila také v médích nebo evropských institucích. Vizitka ženy, která byla zvolena novou prezidentkou Slovinska.

Ve druhém kole slovinských prezidentských voleb dnes zvítězila advokátka Nataša Pircová Musarová a stane se tak první ženou v čele země, uvedla agentura Reuters. Po sečtení 99,99 procenta hlasů získala Pircová Musarová 53,86 procenta hlasů, zatímco její protikandidát, bývalý ministr zahraničí Anže Logar 46,14 procenta, napsal slovinský deník Delo.

"Mým prvním úkolem bude zahájit dialog mezi všemi Slovinci," uvedla Pircová Musarová po oznámení výsledků voleb. Jak dodala, chce se pokusit překlenout rozdíly, které panují mezi příznivci pravice a levice ve dvoumilionové zemi. "Udělám všechno, co je v mých silách, abych byla skutečným prezidentem pro všechny," doplnila.

- Pircová Musarová je právnička, bývalá komisařka pro přístup k veřejným informacím a někdejší novinářka. Kandiduje jako nezávislá, podporu jí vyjádřili mimo jiné bývalí slovinští prezidenti Milan Kučan a Danilo Türk. V prvním kole, které se konalo před třemi týdny, skončila druhá se ziskem 26,88 procenta hlasů.

- V dnešním druhém kole, ve kterém se střetla s Anžem Logarem, získala po sečtení 98,29 procenta hlasů Pircová Musarová 54,03 procenta hlasů, zatímco její protikandidát, bývalý ministr zahraničí Anže Logar 45,97 procenta. Byla tak zvolena pátou hlavou státu samostatného Slovinska a první ženou v této funkci. Ze zemí někdejší Jugoslávie už měli nebo mají prezidentku v Chorvatsku (Kolinda Grabarová-Kitarovičová, 2015-2020) a v Kosovu (Atifete Jahjagaová, 2011-2016 a Vjosa Osmaniová, od roku 2021).

- Rodačka z Lublaně (9. května 1968) vystudovala začátkem 90. let práva na tamní univerzitě, dokonce složila advokátní zkoušky, kariéru ale zahájila v médiích. Už za studií začala v roce 1989 pracovat ve slovinské veřejnoprávní televizi, kde končila jako moderátorka hlavní zpravodajské relace, mezi roky 1996 a 2001 působila na stejné pozici v největší slovinské komerční stanici POP TV.

- Po odchodu z médií působila krátce jako šéfka komunikace ve firmě Aktiva Group, kterou spoluovládal její manžel Aleš Musar, poté zamířila do veřejné sféry. Vedla vzdělávací a informační středisko slovinského nejvyššího soudu (2003 až 2005), poté působila deset let jako slovinská komisařka pro přístup k veřejným informacím, od roku 2011 díky tomu působila také ve vedení společného kontrolního orgánu pro Europol, v letech 2012 až 2014 jako jeho předsedkyně.

- Pircová Musarová, která studovala i v Británii a mimo jiné absolvovala stáž v centrále CNN v Atlantě, vede od ledna 2015 vlastní advokátní kancelář, v listopadu 2015 pak obhájila doktorát na Právnické fakultě Vídeňské univerzity. Mezi její klienty patřila mimo jiné manželka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Melania a její slovinská rodina. Zastupovala je ve sporech s médii.

- Nataša Pircová Musarová je vdaná, má jednoho syna. Její rodině patří historická Ruská dača nedaleko Lublaně, která byla před několika lety citlivě zrekonstruována.

Přehled žen, které v současnosti stojí v čele států
 

Advokátka Nataša Pircová Musarová (54), která byla dnes zvolena novou slovinskou prezidentkou, se stane první ženou v této funkci ve své zemi.

Přehled žen, které v současnosti stojí v čele států (nejsou zahrnuty generální guvernérky, které pouze zastupují britského krále; v sekcích řazeno podle data nástupu):

Královna:

---------

Dánsko - Margrethe II., od ledna 1972

Prezidentky:

------------

Nepál - Vidjá Déví Bhandáríová, od října 2015

Tchaj-wan - Cchaj Jing-wen, od května 2016

Singapur - Halimah Yacobová, zvolena od září 2017

Trinidad a Tobago - Paula-Mae Weekesová, od března 2018

Etiopie - Zewde Sahleová-Worková, od října 2018

Gruzie - Salome Zurabišviliová, od prosince 2018

Slovensko - Zuzana Čaputová, od června 2019

Řecko - Katerina Sakellaropulosová, od března 2020

Moldavsko - Maia Sanduová, od prosince 2020

Tanzanie - Samia Suluhuová Hassanová, od března 2021

Kosovo - Vjosa Osmaniová, od dubna 2021

Barbados - Sandra Masonová, od listopadu 2021

Honduras - Xiomara Castrová, od ledna 2022

Maďarsko - Katalin Nováková, od května 2022

Indie - Draupadí Murmúová, od července 2022

Slovinsko - Nataša Pircová Musarová, zvolena v neděli 13. listopadu 2022, funkce se ujme koncem prosince 2022.

Související

Nataša Pircová Musarová

Slovinsko má novou prezidentku, bude jí advokátka Pircová Musarová

Ve druhém kole slovinských prezidentských voleb dnes zvítězila advokátka Nataša Pircová Musarová a stane se tak první ženou v čele země, uvedla agentura Reuters. Po sečtení 98,29 procenta hlasů získala Pircová Musarová 54,03 procenta hlasů, zatímco její protikandidát, bývalý ministr zahraničí Anže Logar 45,97 procenta, napsal slovinský deník Delo.

Více souvisejících

Nataša Pircová Musarová Slovinsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy