Právnička Pircová Musarová (54) působila také v médích nebo evropských institucích. Vizitka ženy, která byla zvolena novou prezidentkou Slovinska.
Ve druhém kole slovinských prezidentských voleb dnes zvítězila advokátka Nataša Pircová Musarová a stane se tak první ženou v čele země, uvedla agentura Reuters. Po sečtení 99,99 procenta hlasů získala Pircová Musarová 53,86 procenta hlasů, zatímco její protikandidát, bývalý ministr zahraničí Anže Logar 46,14 procenta, napsal slovinský deník Delo.
"Mým prvním úkolem bude zahájit dialog mezi všemi Slovinci," uvedla Pircová Musarová po oznámení výsledků voleb. Jak dodala, chce se pokusit překlenout rozdíly, které panují mezi příznivci pravice a levice ve dvoumilionové zemi. "Udělám všechno, co je v mých silách, abych byla skutečným prezidentem pro všechny," doplnila.
- Pircová Musarová je právnička, bývalá komisařka pro přístup k veřejným informacím a někdejší novinářka. Kandiduje jako nezávislá, podporu jí vyjádřili mimo jiné bývalí slovinští prezidenti Milan Kučan a Danilo Türk. V prvním kole, které se konalo před třemi týdny, skončila druhá se ziskem 26,88 procenta hlasů.
- V dnešním druhém kole, ve kterém se střetla s Anžem Logarem, získala po sečtení 98,29 procenta hlasů Pircová Musarová 54,03 procenta hlasů, zatímco její protikandidát, bývalý ministr zahraničí Anže Logar 45,97 procenta. Byla tak zvolena pátou hlavou státu samostatného Slovinska a první ženou v této funkci. Ze zemí někdejší Jugoslávie už měli nebo mají prezidentku v Chorvatsku (Kolinda Grabarová-Kitarovičová, 2015-2020) a v Kosovu (Atifete Jahjagaová, 2011-2016 a Vjosa Osmaniová, od roku 2021).
- Rodačka z Lublaně (9. května 1968) vystudovala začátkem 90. let práva na tamní univerzitě, dokonce složila advokátní zkoušky, kariéru ale zahájila v médiích. Už za studií začala v roce 1989 pracovat ve slovinské veřejnoprávní televizi, kde končila jako moderátorka hlavní zpravodajské relace, mezi roky 1996 a 2001 působila na stejné pozici v největší slovinské komerční stanici POP TV.
- Po odchodu z médií působila krátce jako šéfka komunikace ve firmě Aktiva Group, kterou spoluovládal její manžel Aleš Musar, poté zamířila do veřejné sféry. Vedla vzdělávací a informační středisko slovinského nejvyššího soudu (2003 až 2005), poté působila deset let jako slovinská komisařka pro přístup k veřejným informacím, od roku 2011 díky tomu působila také ve vedení společného kontrolního orgánu pro Europol, v letech 2012 až 2014 jako jeho předsedkyně.
- Pircová Musarová, která studovala i v Británii a mimo jiné absolvovala stáž v centrále CNN v Atlantě, vede od ledna 2015 vlastní advokátní kancelář, v listopadu 2015 pak obhájila doktorát na Právnické fakultě Vídeňské univerzity. Mezi její klienty patřila mimo jiné manželka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Melania a její slovinská rodina. Zastupovala je ve sporech s médii.
- Nataša Pircová Musarová je vdaná, má jednoho syna. Její rodině patří historická Ruská dača nedaleko Lublaně, která byla před několika lety citlivě zrekonstruována.
Přehled žen, které v současnosti stojí v čele států
Advokátka Nataša Pircová Musarová (54), která byla dnes zvolena novou slovinskou prezidentkou, se stane první ženou v této funkci ve své zemi.
Přehled žen, které v současnosti stojí v čele států (nejsou zahrnuty generální guvernérky, které pouze zastupují britského krále; v sekcích řazeno podle data nástupu):
Královna:
---------
Dánsko - Margrethe II., od ledna 1972
Prezidentky:
------------
Nepál - Vidjá Déví Bhandáríová, od října 2015
Tchaj-wan - Cchaj Jing-wen, od května 2016
Singapur - Halimah Yacobová, zvolena od září 2017
Trinidad a Tobago - Paula-Mae Weekesová, od března 2018
Etiopie - Zewde Sahleová-Worková, od října 2018
Gruzie - Salome Zurabišviliová, od prosince 2018
Slovensko - Zuzana Čaputová, od června 2019
Řecko - Katerina Sakellaropulosová, od března 2020
Moldavsko - Maia Sanduová, od prosince 2020
Tanzanie - Samia Suluhuová Hassanová, od března 2021
Kosovo - Vjosa Osmaniová, od dubna 2021
Barbados - Sandra Masonová, od listopadu 2021
Honduras - Xiomara Castrová, od ledna 2022
Maďarsko - Katalin Nováková, od května 2022
Indie - Draupadí Murmúová, od července 2022
Slovinsko - Nataša Pircová Musarová, zvolena v neděli 13. listopadu 2022, funkce se ujme koncem prosince 2022.
Související
Připravujeme „diplomatický plán“ na ukončení války s Ruskem, oznámil Zelenskyj
Pavel cestoval na Island z ekologických důvodů s prezidentkami Slovenska a Slovinska
Nataša Pircová Musarová , Slovinsko
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub