Extrémní bouřky zasáhnou Itálii či Chorvatsko, varují před nimi i čeští experti

České turisty v zahraničí se rozhodli varovat meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před pondělními a úterními bouřkami v Itálii, Slovinsku a Chorvatsku. Hrozit při nich bude krupobití či vznik tornád. 

"Pokud se budete zítra a v úterý pohybovat na severu Itálie, ve Slovinsku a na severu Chorvatska, velký pozor," upozornili meteorologové na twitteru. Lokálně podle nich hrozí další extrémně silné supercelární bouřky, které mohou doprovázet obří kroupy či tornáda. Doporučili proto sledování výstrah lokálních meteorologických služeb. 

Balkán během končícího týdne pustošily bouře opakovaně. Ve středu zemřeli čtyři lidé v Chorvatsku a po jednom ve Slovinsku a Bosně. V pátek pak přišli dva lidé o život v Srbsku. Jednou z obětí byl teprve dvanáctiletý hoch.

S extrémním počasím se v závěru pracovního týdne potýkala také Itálie. Ve čtvrtek kroupy o velikosti až 12 centimetrů poškozovaly auta i další majetek v oblasti Trevisa a Benátek. O den později pak tornádo zasáhlo město Cernusco sul Naviglio, které se nachází východně od Milána.

Související

Více souvisejících

Počasí Bouřky Kroupy Tornádo Itálie Chorvatsko Slovinsko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 19 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 36 minutami

před 58 minutami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy