Von der Leyenová zavítala po povodních do Slovinska, slíbila unijní pomoc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu navštívila Slovinsko, které v uplynulých dnech zasáhly ničivé povodně. Členské zemi EU slíbila ještě letos pomoc z unijního fondu solidarity v hodnotě 100 milionů eur. Příští rok by to pak mohl být až trojnásobek.

EU potřebuje od Slovinska dostat odhad škod, povodněmi zasažená země dále může požádat o půjčku ve výši až 2,7 miliardy eur z programu na obnovu. Možností je také změna plánů na využití prostředků z kohezních fondů. 

"Slovinsko je známé jako slunná strana Alp, ale za jediný den se vaše idylická krajina proměnila v peklo plné vody a bahna," řekla dnes von der Leyenová slovinským zákonodárcům. "Je to národní a evropská tragédie," dodala. Šéfka Evropské komise rovněž vyzdvihla koordinaci záchranných prací i osm členských států unie, které poskytly na pomoc svou techniku.

Například Česko poslalo do povodněmi postižené země těžké mostové soupravy. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí informoval o nabídce tří souprav, které se dají vystavět jako náhrada za stržené či poškozené mosty. Hasiči rovněž sdělili, že nabízejí na pomoc vrtulníky Black Hawk pro přepravu humanitární pomoci. 

Česko vyjádřilo solidaritu se Slovinskem už v neděli prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). "V myšlenkách jsem s rodinami a přáteli obětí," napsal šéf české diplomacie. Záplavy nepřežily nejméně čtyři lidé.

Ničivou sílu povodní už o víkendu zhodnotil premiér Robert Golob. "Tohle je nejhorší přírodní katastrofa v nedávné historii Slovinska, zasáhla dvě třetiny země," poznamenal a výši škod odhadl na nejméně 500 milionů eur. 

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová Slovinsko Povodně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy