Ruská mystifikace v praxi: Starý slovinský snímek vydává za důkaz výroby ukrajinské bomby

Ruské ministerstvo zahraničí publikovalo starou fotografii ze Slovinska při svém tvrzení, že jde o ukrajinskou výrobu takzvané špinavé bomby. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovinské vlády, která na twitteru zároveň uvedla, že je to snímek slovinské agentury pro nakládání s jaderným odpadem ARAO z roku 2010 a jsou na něm detektory kouře. Fotografie byla zneužita a použita bez vědomí ARAO, řekl agentuře AFP poradce slovinského premiéra Dragan Barbutovski.

Moskva v posledních dnech začala obviňovat Kyjev z přípravy útoku takzvanou špinavou bombou, která používá konvenční výbušniny s příměsí radioaktivního materiálu. Ukrajina tato obvinění popírá a její představitelé uvedli, že Rusko možná samo chystá operaci pod cizí vlajkou a chce eskalovat situaci na bojišti, kde jeho jednotky od září utrpěly řadu porážek.

V pondělí přitom ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na twitteru příspěvek, kde tvrdí: "Podle dostupných informací dostaly dvě organizace z Ukrajiny přímo příkaz k vytvoření takzvané špinavé bomby. Práce jsou v závěrečné fázi." Text doprovodilo několika snímky s tvrzením, že jde o "ukrajinské kapacity na vytvoření špinavé bomby". Na jedné fotografii jsou plastové pytle s údajně použitým uranem a plutoniem.

Slovinská vláda na twitteru reagovala se slovy, že je to 12 let starý snímek agentury pro nakládání s jaderným odpadem. "Sloužil k odborným prezentacím pro širokou i zainteresovanou veřejnost jako výkladový materiál. Na fotografii jsou detektory kouře," uvedla slovinská vláda v twitterovém příspěvku. "Radioaktivní odpad je ve Slovinsku skladován bezpečně a pod dohledem. Není používán k výrobě jakýchkoliv špinavých bomb," dodala Lublaň.

Související

Více souvisejících

Rusko Slovinsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy