Berlín - Pro běžence i německé občany, kteří se chtějí dozvědět o migraci a integraci, existuje v Německu řada speciálních webů. Jeden z nich v červenci spustila také německá vláda.
Ve zřejmé narážce na slova kancléřky Angely Merkelové, že Německo migraci zvládne, se tento web jmenuje Německo to umí (Deutschland kann das). Další informační web provozuje třeba veřejnoprávní televize ARD, která se mimo jiné snaží migrantům vysvětlit základy chování v Německu.
Vládní webové stránky mají tři hlavní úkoly - informovat o migrační a integrační politice kabinetu, nabídnout veřejnosti možnost se angažovat a konečně představit lidi, kteří tak již činí, i konkrétní uprchlíky.
Každý zájemce si tak třeba může na interaktivní mapě Německa najít některý z více než 390 projektů, které dávají dohromady Němce a běžence, jichž jen loni do spolkové republiky přišlo na 1,1 milionu. Například v bavorském Hofu, který leží kousek od českých hranic, se místní a uprchlíci každý měsíc scházejí u společné večeře.
Vedle toho web nabízí široké spektrum údajů o azylové proceduře, počtech běženců přicházejících do Německa, jejich rozdělení do jednotlivých spolkových zemí a mnoha dalších oblastech. Na uprchlíky je zase zaměřená část stránek, která v němčině a pěti cizích jazycích poskytuje informace o ústavě a základních lidských právech.
Zejména pro běžence je určena také informační stránka veřejnoprávní televize ARD. V němčině, angličtině a arabštině informuje uprchlíky mimo jiné o základech společenského chování v Německu. Na jednom z ilustračních obrázků například vysvětluje, že je nutné respektovat ženy bez ohledu na to, co mají na sobě. Na dalším pak to, že i homosexuálové mohou dávat otevřeně najevo své sexuální preference.
Web se dotýká i výchovy dětí, když zdůrazňuje, že fyzické tresty jsou v Německu zakázané. Konflikty obecně není možné řešit násilím, varuje další kresba. Výchovný duch je patrný i z dalšího odkazu na webu Deutsche Welle, který zase upozorňuje na to, že ve spolkové republice není možné pracovat bez povolení a že je nutné platit daně.
Související
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
Aktuálně se děje
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
včera
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
včera
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
včera
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
7. května 2026 22:01
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
7. května 2026 21:22
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
7. května 2026 20:41
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
7. května 2026 20:18
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
7. května 2026 19:37
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
7. května 2026 18:55
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
7. května 2026 18:13
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
7. května 2026 17:29
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Zdroj: Jan Hrabě