Göteborg – Tragédie se stala v pondělí ve Švédsku. V noci někdo do bytu na předměstí Göteborgu Biskopsgården hodil granát. Ten zabil malého chlapce z Velké Británie, který v tu chvíli v pokoji spal spolu se svými sourozenci a rodiči, kteří přijeli na návštěvu ke svým příbuzným.
Chlapec, který byl identifikován jako Yuusuf Warsame (8), byl zabit granátem, zatímco spal po boku své matky a mladších sourozenců. K útoku, při kterém někdo hodil do okna bytu ve třetím patře granát, došlo ve Švédsku, kde byla rodina z Británie na návštěvě.
Policie podle serveru The Independent spekuluje, že útok, ke kterému došlo v pondělí asi ve tři hodiny v noci, mohl být motivován pomstou. Policie útok označila za „opovrženíhodný a odporný".
Oblast, ve které k činu došlo, žije početná somálská komunita. Server The Local dodává, že by mohlo jít o reakci na střelbu v restauraci v jiné části Biskopsgårdenu, ke které došlo v roce 2015. Tehdy při střetu gangů zemřeli dva lidé a dalších osm bylo zraněno. Jeden z mužů, který byl za útok odsouzen, bydlel ve stejném domě, kde došlo k pondělnímu útoku.
Úřady oficiálně odmítly potvrdit totožnost oběti, uvedly však, že v době výbuchu bylo v bytě nejméně pět dětí a několik dospělých. Někteří z nich utrpěli zranění. Otec mrtvého chlapce Abdiwahid Warsame, který má dánské občanství a který se i se ženou do Británie přistěhoval v roce 2001, o tragédii promluvil pro list Birmingham Mail.
Potvrdil, že obětí je jeho syn a že čeká na další informace od švédských úřadů. „V místnosti, ve které Yuusuf byl, když došlo k útoku, byla také jeho matka, sestra a nejmladší bratr. Je zázrak, že nikdo z nich byl těžce zraněn," dodal otec.
Místní obyvatelé byli útokem šokováni. „Je velmi tragické, když se nevinní lidé, zejména děti, stanou oběťmi," řekl agentuře TT Aydin Yalcin, který žije v Biskopsgårdenu. „Žil jsem tady 30 let. A teď nevím. Měl bych se odsud odstěhovat, nebo bychom měli poskytnout podporu mladým lidem, aby se situace zlepšila? Dnešní generace vypadá, že nechce naslouchat a že má své vlastní myšlenky," dodal.
„Obávám se, že je to čím dál horší a horší. Myslím, že konflikty gangů se zvyšují," dodal Jörgen Fredriksson, který v této oblasti žije více než 40 let.
Policejní mluvčí Thomas Fuxborg řekl švédskému vydání The Local, že incident je vyšetřován jako vražda. Dodal, že v onom bytovém domě žijí obyvatelé, kteří byli obvinění z celé řady závažných trestných činů. „Mohlo to skončit mnohem hůře," řekl. „Je to odporné. Zvenku není možné vidět, kdo je v bytě. Že to odnesl osmiletý zcela nevinný chlapec, je odporné," dodal.
Související
V kontaktu s Epsteinem byla i norská a švédská královská rodina, odhalily nové spisy
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
Švédsko , Policie Švédsko , děti
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 3 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 3 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 4 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 5 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 6 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 7 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 7 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 8 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 9 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 10 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
Kyperské předsednictví Evropské unie potvrdilo, že velvyslanci členských států udělili předběžný souhlas s poskytnutím půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur. Jde o významný posun v evropské dotační politice, který byl v posledních dnech předmětem intenzivních jednání mezi zástupci jednotlivých vlád.
Zdroj: Libor Novák