Juppé chce vrátit britské hraniční kontroly z Francie do Británie, Mayová rázně odmítla

Paříž - Dosavadní favorit na nového francouzského prezidenta Alain Juppé dnes vzkázal Londýnu, že by se měla změnit francouzsko-britská dohoda z roku 2003, která posunula britské hraniční kontroly na francouzskou stranu Lamanšského průlivu.

Podle francouzsko-britské dohody podepsané v Le Touquet mohou Britové provádět pasové kontroly mezi Lamanšským průlivem na severu Francie a naopak. Britská hranice je tak de facto ve Francii a migranti, kteří se snaží dostat do Británie, jsou zablokováni na "území nikoho" v Calais a podél severního pobřeží Francie, uvedl britský list The Guardian.

U severofrancouzského města Calais vznikl provizorní uprchlický tábor, v němž nyní žije kolem 8000 migrantů ze zemí Asie, Blízkého východu a Afriky, kteří se snaží dostat do Británie. Minulý měsíc prezident François Hollande oznámil, že do konce roku vláda tábor zruší a tamní migranty přemístí, nebo je deportuje.

"Nemůžeme připustit, abychom na francouzském území selektovali lidi, které Británie chce, nebo nechce. Je na Británii, aby udělala tutu práci," řekl Juppé v Paříži v rozhovoru s několika evropskými médii. "Nemůžeme tolerovat to, co se děje v Calais, obraz naší země je katastrofální a má to extrémně vážné ekonomické a bezpečnostní následky pro lidí žijící v Calais," prohlásil také bývalý konzervativní premiér.

"Současná francouzská vláda jasně sdílí názor britské vlády, že dohoda z Le Touquet (v roce 2003) funguje a že není žádný plán ji pozměnit," zdůraznil podle agentury Reuters mluvčí britské konzervativní premiérky Theresy Mayové.

Juppé, který býval premiérem za prezidenta Jacquese Chiraka a je dlouholetým starostou Bordeaux, se vyjádřil také k plánovanému odchodu Británie z EU. "Vybrali jste si a my respektujeme vaši volbu. Nyní ale musí být rychle převedena v činy," řekl britského listu.

Související

Francie, ilustrační foto

Vlivný politik Juppé vyklidil pole, už není členem francouzských Republikánů

Bývalý francouzský premiér Alain Juppé už není členem strany Republikáni (LR). Informaci francouzského tisku dnes serveru Franceinfo potvrdil mluvčí tohoto středopravého uskupení Gilles Platret. Politik, který se před volbami v roce 2017 ucházel o nominaci své strany do boje o prezidentský úřad, přestal podle mluvčího platit členské poplatky.
François Fillon

Juppé podpořil Fillona navzdory jeho skandálu

Paříž - Francouzský expremiér Alain Juppé dnes podpořil Françoise Fillona, který navzdory skandálu Penelopegate usiluje o post prezidenta Francie za umírněnou pravici. Roli hlavního favorita voleb posiluje centrista Emmanuel Macron.

Více souvisejících

Alain Juppé uprchlíci Velká Británie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Hasiči zasahují u požáru u Velhartic na Klatovsku. (25.7.2026)

Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují u rozsáhlého požáru lesa u Velhartic na Klatovsku. Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, profesionálům pomáhají i dobrovolní hasiči. Událost se prozatím obešla bez zranění. 

včera

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí

Česko dlouhodobě patří mezi země s nízkou proočkovaností proti chřipce. Očkování využije každoročně jen kolem 8 % obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje legislativní návrh, který by za jasně stanovených podmínek umožnil očkování proti chřipce také v lékárnách. Cílem je nabídnout lidem další možnost, jak se nechat očkovat, zlepšit dostupnost této osvědčené formy prevence a přispět ke zvýšení proočkovanosti. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený

V pořadí již pátý český fotbalista oznámil konec reprezentační kariéry od doby, co český fotbalový tým neslavně skončil na nedávném fotbalovém světovém šampionátu v zámoří. Po Patriku Schickovi, Tomáši Holešovi, Václavu Černém a Vladimíru Daridovi nebude dále v reprezentační kariéře pokračovat obránce Jaroslav Zelený. Jak uvedl tento třiatřicetiletý obránce pro sparťanský klubový web, nastal prý čas předat reprezentační štafetu mladším.

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci

Premiér Andrej Babiš (ANO) přijal v pátek v Kramářově vile předsedu vlády Černé Hory Milojka Spajiće. Společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem a místopředsedou vlády a ministrem obrany Jaromírem Zůnou jednali o pokračování integračního procesu Černé Hory směrem k členství v Evropské unii, rozvoji obranné spolupráci a obchodních příležitostech mezi oběma zeměmi.

včera

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy

Pokud si fotbaloví fanoušci mysleli, že si od fotbalu po nedávno ukončeném mistrovství světa odpočinou, tak nikoliv. Vzhledem k nabitému fotbalovému kalendáři už tento týden začíná pro české kluby nová sezóna 2026/27 v podobě účasti v evropských pohárech. Začátkem tohoto týdne se ve švýcarském Nyonu rozhodlo o soupeřích v dalších fázích evropských předkol.

včera

Donald Trump

Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker

Napětí na Blízkém východě nepolevuje. Údery v posledních hodinách provedli Saúdové, Hútíové i američtí vojáci, kteří znehybnili tanker pokoušející se o prolomení námořní blokády Íránu. Informovala o tom BBC. Americký prezident Donald Trump zároveň znovu varoval Teherán. 

včera

včera

Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně

Česká diplomacie disponuje novými informacemi k případu občana zadrženého v Číně. Potvrdil to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který nicméně ani nenaznačil, o jaké informace se jedná. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy