Návrat k Schengenu bez kontrol zatím není možný, říká německý ministr. Chce víc kamer v ulicích

Berlín - Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére prohlásil, že návrat k schengenskému prostoru bez vnitřních kontrol na hranicích zatím není možný. Člen kabinetu kancléřky Angely Merkelové chce také zvášit bezpečnost obyvatel Německa například instalováním většího počtu kamerna veřejných prostranstvích.

Evropská komise v úterý doporučila členským zemím prodloužit kontroly na vnitřních hranicích o tři měsíce. Část svých hranic nyní kontroluje kromě Německa také Rakousko, Švédsko, Dánsko a k Schengenu přidružené Norsko. Všechny dotčené země o prodloužení kontrol podle očekávání rozhodnou. Kontroly tak neskončí v listopadu, jak se původně plánovalo, ale zřejmě až příští rok.

"Dokud nebudou všechny členské státy plnit své závazky vyplývající z schengenského práva, nemůžeme se vrátit zpět k schengenskému systému, v němž neexistují vnitřní hraniční kontroly," uvedl dnes ministr.

Obnovit schengenský prostor bez vnitřních kontrol bude podle de Maiziérea možné, až bude zajištěna ostraha vnějších hranic, země EU dají k dispozici dostatek ubytovacích kapacit pro uprchlíky a budou plně dodržovat dublinskou dohodu. Na summitu Evropské unie minulý týden konec kontrol požadovaly především země takzvané visegrádské čtyřky, ale například také Itálie.

Ministr Thomas de Maiziére chce také výrazně zvýšit počet kamer v autobusech, vlacích, nákupních centrech, sportovištích nebo na parkovištích. S odvoláním na návrh zákona z dílny ministerstva vnitra, který to má umožnit, o tom dnes informoval deník Ruhr Nachrichten.

De Maiziére si od opatření slibuje zvýšení bezpečnosti obyvatel. Záměr ministrovi ale komplikuje to, že v Německu o nasazení kamer rozhodují úřady na ochranu osobních údajů v jednotlivých spolkových zemích, které se podle ministerstva vnitra ke zvýšení počtu kamer stavějí spíše zdrženlivě.

Návrh proto explicitně zmiňuje i letní útoky, které zasáhly Německo. Tváří v tvář takovým činům je podle ministerstva nutné při rozhodování o vydání povolení k instalaci kamer nutné "zvláště zohlednit" bezpečnostní potřeby. Právě to by úřadům měl změněný zákon o ochraně osobních údajů nařídit.

Do vlády by návrh zákona mohl přijít už v listopadu. Je součástí širšího seznamu opatření. Konkrétně vláda chystá například zvýšení počtu bezpečnostních složek o 4600 do konce volebního období nebo návrh zákona, který úředníkům a úřednicím zakáže nošení takových pokrývek hlavy, které zakrývají obličej.

Související

Více souvisejících

Thomas de Maizière Německo schengen

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vláda ČR

Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci

Babišova vláda je půl roku u moci. Premiér ve čtvrtek s ministry vyhodnocoval plnění programového prohlášení, což slíbil veřejnosti už před loňskými sněmovními volbami. Podle Babiše si zatím kabinet plní své úkoly. Za největší úspěch označil jednu z nejnižších inflací v Evropě. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby

Lídryně francouzské krajní pravice Marine Le Penová odstartovala svou kampaň pro prezidentské volby v západní Francii s jasnou strategií, jejímž ústředním prvkem je neustálá přítomnost jejího třicetiletého chráněnce Jordana Bardelly.

včera

Karolína Muchová

Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou

V dobrých tradicích je dobré pokračovat a proto i letos dal český tenis výrazně světu najevo, jak moc mu dobře v legendárním All England Clubu, kde se koná veleslavný tenisový travnatý turnaj Wimbledon. V novodobé historii stačí vzpomenout na Janu Novotnou, Tomáše Berdycha, Petru Kvitovou, Karolínu Plíškovou, Markétu Vondroušovou a Barboru Krejčíkovou. Přesně tato jména se objevila ve finále tohoto grandslamu, ne-li ho dokonce vyhrála, v případě Petry Kvitové dokonce dvakrát. Nyní v roce 2026 se k nim přidávají další dvě česká jména – Karolína Muchová a Linda Nosková. Právě tyto hráčky si v sobotu zahrají velké finále.

včera

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán

Americká a íránská strana se opět střetly v rámci vzájemného ostřelování, což vedlo k opětovnému nárůstu napětí na Blízkém východě. Podle informací íránského ministerstva zdravotnictví si útoky z úterý a středy vyžádaly čtrnáct lidských životů. Úterní události představovaly nejvážnější narušení vzájemné dohody od 17. června, kdy obě země podepsaly memorandum o porozumění. Vojenské akce pokračovaly také během středeční noci a další údery byly hlášeny i během čtvrtka.

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) rozhodl o posílení rozpočtu Policie České republiky o téměř 544 milionů korun. Finanční prostředky budou uvolněny z rozpočtové rezervy Ministerstva vnitra a zamíří do oblastí, které mají přímý dopad na bezpečnost občanů, pracovní podmínky policistů i další rozvoj. Peníze půjdou zejména na nutné jednorázové investice a posílení platů policistů i občanských zaměstnanců. 

včera

včera

Petr Pavel

Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zveřejnil aktuální lékařskou zprávu, podle které nemá žádné zdravotní potíže. Ošetřující lékař konstatoval, že Pavel je zdravotně plně způsobilý k vykonávání jedné z nejvyšších politických funkcí v zemi. 

včera

včera

Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem

Ukrajina má podle prezidenta Petra Pavla následující dva měsíce na to, aby vyvinula úsilí a pokusila se o diplomatické řešení války s Ruskem, které ji před více než čtyřmi lety napadlo. Poté totiž hrozí, že Moskva přistoupí k další eskalaci konfliktu, míní prezident. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy