Paříž - Bernard Cazeneuve se stal novým premiérem Francie, doposud zastával post ministra vnitra. Dosavadní šéf vlády Manuel Vallse podal demisi, aby se mohl věnovat kandidatuře na prezidenta. Nová hlava státu bude zvolena příští rok na jaře.
Nový premiér bude ve funkci jen pět měsíců. Dosavadní rekord drží socialistka Édith Cressonová, která sídlila v premiérském Matignonském paláci deset měsíců mezi lety 1991 a 1992.
Do čela ministerstva vnitra v době, kdy v zemi po sérii atentátů platí výjimečný stav a hrozí další útoky džihádistů, byl jmenován šéf poslaneckého klubu vládních socialistů v Národním shromáždění Bruno Le Roux. Jiné významné změny ve složení kabinetu se nyní neočekávají.
V lednu se Valls zúčastní výběru prezidentského kandidáta za tradiční levici v rámci takzvaných primárek, které organizuje Socialistická strana. Valls věří, že se mu podaří sjednotit levici natolik, že bude s to v prezidentských volbách uspět. Hned v pondělí prohlásil, že hodlá tvrdě bojovat proti krajní pravici.
Psali jsme: Hrozí debakl francouzské levice? Valls má šanci to změnit Francouzská levice v troskách. Pozornost se přesouvá k Vallsovi, i ten má nového konkurentaPodle nedávného průzkumu agentury Ifop chce Vallse jako kandidáta socialistů v prezidentských volbách 45 procent levicových voličů. Jeho hlavním konkurentem v primárkách by měl být Arnaud Montebourg, kterého podpořilo 25 procent sympatizantů levice.
Poslední průzkumy ale ukazují, že do druhého kola prezidentských voleb nemá levice šanci se dostat. Ve druhém kole by dvě třetiny hlasů měl dostat kandidát klasické pravice François Fillon a zbylou třetinu vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová.
Související
Le Penová by se k moci nikdy nedostala. Francie měla připravený krizový plán
Teroristický útok v Paříži podle Trumpa ovlivní volby, francouzský premiér kritizoval Le Penovou a Fillona
Bernard Cazeneuve , Francie , Manuel Valls
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 50 minutami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 1 hodinou
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 2 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 2 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 3 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
včera
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
včera
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
včera
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
Trumpova „Rada míru“ (Board of Peace) se v posledních dnech ukazuje jako klasický příklad diplomatického triku, kdy se OSN stala nákupem zajíce v pytli obětí podvodu. Zatímco v listopadu získal Donald Trump pro tento orgán podporu v Radě bezpečnosti pod záminkou řešení krize v Gaze, výsledná podoba organizace připomíná spíše imperiální dvůr než mírovou misi. Diplomaté, kteří pro rezoluci 2803 hlasovali, se nyní cítí podvedeni, protože místo dohledu nad příměřím podpořili vznik exkluzivního klubu s pravidly podobnými těm v Mar-a-Lago.
Zdroj: Libor Novák