Le Penová by se k moci nikdy nedostala. Francie měla připravený krizový plán

Washington – Ačkoliv nikdy nebyl sepsán a neměl ani název, měla Francie připravený plán s cílem „ochránit republiku“. Ten měl být použit v případě, že by krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová nečekaně zvítězila v druhém kole prezidentské v volby. Informuje o tom deník The Guardian s odkazem na francouzská média.

„Bylo to jako vícestupňová raketa. Filosofie a absolutní důraz byly kladeny na zachování míru a respektu ústavních pravidel,“ cituje francouzský magazín l'Obs nejmenovaný zdroj. L'Obs také cituje tři zasvěcené anonymní zdroje, které byly obeznámeny s vnitřním havarijním plánem, který měl být uveden v platnost, kdyby se Le Penová dostala do Elysejského paláce. Připraven byl údajně malou skupinou ministrů, vedoucích pracovníků a špičkových úředníků.

Časopis uvedl, že plán byl zaměřen hlavně na prevenci vážných občanských nepokojů a počítal se „zmrazením“ politické situace bez svolání nouzového zasedání parlamentu a se setrváním končícího premiéra v úřadu. Jinými slovy by dnes již bývalý premiér Bernard Cazeneuve v rozporu se zvyklostmi po prezidentských volbách nepodal demisi, ale zůstal by ve funkci až do červnových parlamentních voleb. Dle ústavy by ho proti jeho vůli mohl odvolat jen parlament.

Le Penová by se sice stala prezidentkou, neměla by ale de facto téměř žádnou moc. Podle článku 16 francouzské ústavy by mohla vyhlásit stav akutního ohrožení, bez podpory parlamentu by jí to však bylo k ničemu. Nového premiéra by jmenovat nemohla. Podle článku 8 totiž „prezident jmenuje“ premiéra - ale jen parlament jej může odvolat z funkce prostředictvím hlasování o nedůvěře.

Policie a zpravodajské služby byly zvláště znepokojeny hrozbou „extrémního násilí“ především ze strany krajně levicových demonstrantů v případě vítězství Le Penové. Země by se tak prý ocitla „na pokraji chaosu“. Ještě předtím prvním kolem byla zpravodajskými službami vypracována důvěrná poznámka, podle které „bez výjimky každé místní ředitelství bezpečnostních složek vyjádřilo své znepokojení,“ uvedl Le Parisien.

Pouhé dva dny před prvním kolem voleb, tedy 21. dubna, byli policejní šéfové vyzváni, aby připravili plány pro zvládání masových protestů. Regionální velitelství byla také varována, že demonstranti mohou použíta zápalné lahve a pyrotechniku. 

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Marine Le Pen volby ve Francii Francie Bernard Cazeneuve

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy