Z Honeckerovy vily je dnes deportační středisko, běženci si berou do letadla i televizi

Berlín - V honosné vile v areálu berlínského letiště Schönefeld končí někteří odmítnutí žadatelé o azyl, které čeká deportace do zemí původu. Dům kdysi využíval východoněmecký vůdce Erich Honecker k přijímání zahraničních návštěv.

Loni zařízením prošlo přes 2000 odmítnutých migrantů, letos jich má být o poznání více. "Celé to trvá čtyři až pět hodin," popisuje letištní proceduru Oliver Schulz ze spolkové policie. Běžence, kteří nedostali azyl nebo jinou formu právní ochrany, dopraví policie na letiště většinou v 9:00, letadlo do země původu startuje pravidelně kolem 14:00.

Den strážců zákona i uprchlíků ale začíná výrazně dříve. K ubytovnám a bytům běženců totiž zemská policie přijíždí už mezi 3:00 a 4:00, tedy v době, kdy má největší šance je v jejich bydlišti zastihnout. I tak se ale podle Schulze policisté v den deportace snaží zajistit větší počet uprchlíků, než je kapacita připraveného letadla, protože vědí, že se velká část z nich nucenému návratu do vlasti pokusí vyhnout.

Ty, které nakonec policie do letištní vily dopraví, čeká pasová i bezpečnostní kontrola a několik hodin čekání, než vyrazí zpět do vlasti. Policisté nejprve prověří doklady a totožnost všech migrantů. "Když jsou s tím hotoví, tak přijde na řadu doprovod," vysvětluje Schulz. "Je to osoba, která se o uprchlíky stará od jejich příchodu do budovy po přistání v cílové zemi," podotýká.

Psali jsme: V Libyi čeká půl milionu migrantů? Eurokomisař odmítl děsivé vize médií Vzpoura proti EU? Nesouhlas se stupňuje, boj s migranty nabírá na obrátkách  

Zavazadel mohou mít odmítnutí žadatelé o azyl běžně 20 kilogramů. "Jsme v tom ale velkorysí, už jsme měli i běžence s televizí nebo složeným kolem," líčí Schulz, podle něhož si s sebou někteří do vlasti berou i 50 a více kilogramů.

Po pasové kontrole už uprchlíky čekají jen zhruba dvě hodiny, které tráví na prostých lavičkách v prakticky holých místnostech. Pod dohledem policistů a kamer, které prý nefungují, mohou přes zamřížovaná okna sledovat letištní plochu, z níž za chvíli odstartují. Dlouhou chvíli si někteří z nich krátí třeba vyrýváním svých jmen do dřevěných lavic.

Pondělní odlet 124 uprchlíků a 40 členů doprovodu do Moldavska se uskutečnil bez potíží. Další deportace letištní vilu čeká nejpozději za dva týdny.

Související

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa

Německá vláda se v pondělí ostře ohradila proti požadavkům amerického prezidenta Donalda Trumpa a vzkázala do Washingtonu, že probíhající konflikt na Blízkém východě nepovažuje za záležitost Severoatlantické aliance. Berlín oficiálně odmítl poskytnout vojenskou podporu pro zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu s tím, že NATO nemá v této válce své místo.
Friedrich Merz (CDU)

Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení

Ambiciózní plán Francie a Německa na společnou stavbu stíhačky budoucnosti se ocitl na pokraji kolapsu. Projekt Future Combat Air System (FCAS), ke kterému se později přidalo i Španělsko, měl být symbolem evropské obranné jednoty. Místo toho se však v době rostoucí hrozby z Ruska stává ukázkou hlubokých neshod mezi Paříží a Berlínem, které nedokážou najít společnou řeč v otázce, kdo by měl celému podniku velet.

Více souvisejících

Německo uprchlíci

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran

Více než třetina lidí by momentálně podpořila vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeden z jeho nynějších koaličních partnerů by ale skončil mimo Poslaneckou sněmovnu, kam by se dostalo jen pět subjektů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro televizní stanici CNN Prima News. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Robert Mueller (exšéf FBI)

Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád

Americký prezident Donald Trump si neodpustil velmi jízlivou reakci na nejnovější smutnou zprávu. Ve věku 81 let zemřel někdejší šéf FBI a bývalý zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, jenž se zabýval otázkou ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, kdy se Trump stal poprvé prezidentem. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích

I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy