Politici z celého světa Británii vyjádřili podporu a solidaritu

Washington/Berlín/Paříž – Na útok v Londýně už zareagovala celá řada světových lídrů. Politici včetně německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Françoise Hollandea nebo předsedy Evropské rady Donalda Tuska vyjádřili po teroru v Londýně podporu a solidaritu Británii. Británii o podpoře své země ujistil také italský premiér Paolo Gentiloni. Útoky odsoudili i rakouský prezident Alexander Van der Bellen a kancléř Christian Kern.

S britskou premiérkou Theresou Mayovou už telefonicky hovořil i americký prezident Donald Trump, informoval Bílý dům. Mluvčí Trumpa Sean Spicer na tiskové konferenci londýnský útok odsoudil. Prezident USA se podle něj nechává informovat o vývoji situace v britské metropoli.

V rozhovoru s premiérkou Mayovou americký prezident podle Spicera ocenil rychlou reakci britské policie a záchranných složek. Londýn ujistil o "plné podpoře" USA při vyšetřování atentátu. Soustrast už vyjádřil také americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se dnes účastnil ve Washingtonu konference o boji proti terorismu.

„I když pozadí těchto činů ještě není zcela jasné, říkám za Německo a jeho občany: V boji proti jakékoli formě terorismu stojíme pevně a rozhodně na straně Británie," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. V myšlenkách jsem s britskými přáteli a všemi lidmi v Londýně, dodala.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel označil atentát v Londýně za útok na "srdce demokracie". Jeho ministerstvo uvedlo, že je v úzkém kontaktu se svým velvyslanectvím v Londýně a snaží se zjistit, zda nejsou mezi zraněnými i Němci. „Zprávy o vražedném útoku v Londýně mnou otřásly," přiznal nový německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Hollande uvedl, že terorismus se týká všech. K boji proti terorismu je podle něj nutné spolupracovat na evropské, ale i vyšší úrovni. Británii vyjádřil podporu a solidaritu. Francie, která byla v poslední době tak silně zasažena (terorismem), ví, jak britský lid dnes trpí," dodal Hollande. Pařížská radnice oznámila, že k uctění památky obětí útoku na několik minut vypne osvětlení Eiffelovy věže.

Nový francouzský ministr vnitra Matthias Fekl označil atentát v Londýně za útok „na baštu demokracie". Francouzský premiér Bernard Cazeneuve už dříve uvedl, že mezi zraněnými z londýnského útoku jsou i tři francoužští středoškoláci.

„V myšlenkách jsem s oběťmi westminsterského útoku. Evropa stojí pevně po boku Spojeného království (v boji) proti terorismu a je připravena pomoci," uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk.

Na incident zareagovala také Moskva. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová vyjádřila soustrast příbuzným obětí útoků u britského parlamentu a zdůraznila nutnost mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu. „Nerozdělujeme terorismu do kategorií. Považujeme ho za absolutní zlo. V tomto okamžiku jsou - jako vždy - naše srdce s britským lidem, cítíme jejich bolest a znovu hovoříme o nutnosti bojovat s tímto zlem," uvedla.

"V myšlenkách jsem s oběťmi westminsterského útoku. Evropa stojí pevně po boku Spojeného království (v boji) proti terorismu a je připravena pomoci," uvedl předseda Evropské rady Donald Tusk. Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg útok odsoudil a Británii ujistil o solidaritě spojenců z NATO.

Související

Exploze v Bostonu si údajně vyžádaly nejméně dva mrtvé

Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou

Washington - Terorismus definuje encyklopedie jako užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů. Poměrně jasná definice. V současné chaotické době se však soudy nemohou shodnout na tom, kdy se jedná u některých případu o terorismus a kdy ne, upozorňuje na webu National Interest Antonia Wardová.

Více souvisejících

teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Velká Británie Donald Trump François Hollande Donald Tusk Rusko Frank-Walter Steinmeier Bernard Cazeneuve Rex Tillerson

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy