Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou

Washington - Terorismus definuje encyklopedie jako užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů. Poměrně jasná definice. V současné chaotické době se však soudy nemohou shodnout na tom, kdy se jedná u některých případu o terorismus a kdy ne, upozorňuje na webu National Interest Antonia Wardová.

Po celé dějiny lze jen těžko rozeznat, co jsou akce „rebelů“ a co „teroristů“. Zaleží na tom, zda vyhrají. Problém však nastává ve chvíli, kdy dojde k menším útokům a pachatel přežije a nad jeho osudem mají rozhodnout soudy. V té chvíli nastává problém. Často se totiž ukazuje, že osamělí teroristé a útočníci nejsou právě duševně v nejlepším stavu. A i pokud je terorista uznán schopný soudu, neshodnou se soudy na tom, zda byl čin terorismem nebo ne.

Jako příklad dává Wardová tři případy.

Darren Osborne si stahoval a studoval materiály Britain First, krajně pravicové britské politicke organizace. Osborne navíc měl také kontaktovat jednoho z jejích vůdců. Prohlásil, že „zabije všechny muslimy". Poté úmyslně najel automobilem do davu před mešitou ve Finsbury Park v Londýně. Zabil jednoho člověka a 12 dalších zranil.

Tento násilný čin připomínal podobné útoky jednotlivců inspirovaných extrémistickou islamistickou ideologií, jako byl útok v Nice v roce 2016 nebo na Westminsterském mostě v roce 2017. Soudkyně, která měla Osbornův případ na starosti, během procesu překvalifikovala útok na teroristický čin.

Jiná byla situace v USA. Střelec z Jižní Karolíny, Dylann Roof, zavraždil v Charlestonu v roce 2015, během studia bible, devět černošských farníků. Roof tak chtěl vyvolat mezirasovou válku. Byl členem rasistické organizace Rada konzervativních občanů, která podobné myšlenky rozšiřuje. Roof byl však odsouzen za zločiny z nenávisti a ne za terorismus.

Ještě křiklavějším rozporem v kvalifikaci terorismu a normálního násilí, se stal případ ze San Bernardina z roku 2015. Manželé Syed Rizwan Farook a Tashfeen Maliková, původem z Pákistánu, povraždili v centru pro postižené 14 osob. Na útěku pak byli zastřeleni. Přestože oba neměli kontakty na islamisty, hovořili o džihádu. Jejich čin nebyl kvalifikován úřady jako terorismus, ale „čin domácích radikálů“.

Výše jmenované případy vzbuzují otázku, zda jsou teroristickými organizacemi i organizace, které samy neorganizují ani nepáchají teroristické činy, ale ideologie, kterou hájí a rozšiřují, vede některé jedince k páchání teroristických činů. Podle Wardové to do budoucna před právníky a zákonodárce staví mnoho otázek, které budou klíčové pro definování teroristických činů. Bude potřeba přehodnotit většinu zákonů týkajících se terorismu znovu určit hranici mezi „obyčejným“ masovým násilím a politicky motivovanou akcí, dodává Wardová.      

Související

Více souvisejících

Terorismus Střelba v San Bernardinu (2.12.2015) teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Dylann Roof (střelec z Charlestonu) Darren Osborne (terorista)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 27 minutami

před 33 minutami

před 59 minutami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie se vyjádřila k zásahu ve škole na Tachovsku. Mladík skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy