Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou

Washington - Terorismus definuje encyklopedie jako užití násilí nebo hrozby násilím s cílem zastrašit protivníka a dosáhnout politických cílů. Poměrně jasná definice. V současné chaotické době se však soudy nemohou shodnout na tom, kdy se jedná u některých případu o terorismus a kdy ne, upozorňuje na webu National Interest Antonia Wardová.

Po celé dějiny lze jen těžko rozeznat, co jsou akce „rebelů“ a co „teroristů“. Zaleží na tom, zda vyhrají. Problém však nastává ve chvíli, kdy dojde k menším útokům a pachatel přežije a nad jeho osudem mají rozhodnout soudy. V té chvíli nastává problém. Často se totiž ukazuje, že osamělí teroristé a útočníci nejsou právě duševně v nejlepším stavu. A i pokud je terorista uznán schopný soudu, neshodnou se soudy na tom, zda byl čin terorismem nebo ne.

Jako příklad dává Wardová tři případy.

Darren Osborne si stahoval a studoval materiály Britain First, krajně pravicové britské politicke organizace. Osborne navíc měl také kontaktovat jednoho z jejích vůdců. Prohlásil, že „zabije všechny muslimy". Poté úmyslně najel automobilem do davu před mešitou ve Finsbury Park v Londýně. Zabil jednoho člověka a 12 dalších zranil.

Tento násilný čin připomínal podobné útoky jednotlivců inspirovaných extrémistickou islamistickou ideologií, jako byl útok v Nice v roce 2016 nebo na Westminsterském mostě v roce 2017. Soudkyně, která měla Osbornův případ na starosti, během procesu překvalifikovala útok na teroristický čin.

Jiná byla situace v USA. Střelec z Jižní Karolíny, Dylann Roof, zavraždil v Charlestonu v roce 2015, během studia bible, devět černošských farníků. Roof tak chtěl vyvolat mezirasovou válku. Byl členem rasistické organizace Rada konzervativních občanů, která podobné myšlenky rozšiřuje. Roof byl však odsouzen za zločiny z nenávisti a ne za terorismus.

Ještě křiklavějším rozporem v kvalifikaci terorismu a normálního násilí, se stal případ ze San Bernardina z roku 2015. Manželé Syed Rizwan Farook a Tashfeen Maliková, původem z Pákistánu, povraždili v centru pro postižené 14 osob. Na útěku pak byli zastřeleni. Přestože oba neměli kontakty na islamisty, hovořili o džihádu. Jejich čin nebyl kvalifikován úřady jako terorismus, ale „čin domácích radikálů“.

Výše jmenované případy vzbuzují otázku, zda jsou teroristickými organizacemi i organizace, které samy neorganizují ani nepáchají teroristické činy, ale ideologie, kterou hájí a rozšiřují, vede některé jedince k páchání teroristických činů. Podle Wardové to do budoucna před právníky a zákonodárce staví mnoho otázek, které budou klíčové pro definování teroristických činů. Bude potřeba přehodnotit většinu zákonů týkajících se terorismu znovu určit hranici mezi „obyčejným“ masovým násilím a politicky motivovanou akcí, dodává Wardová.      

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus Střelba v San Bernardinu (2.12.2015) teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) Dylann Roof (střelec z Charlestonu) Darren Osborne (terorista)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy