Berlín - První německý kancléř Konrad Adenauer nechával špiclovat své politické odpůrce z řad sociální demokracie. Špehoval ale i členy své vlastní koalice. Napsal to německý magazín Spiegel.
Spiegel analyzoval mimo jiné dosud nezveřejněné dokumenty Spolkové zpravodajské služby (BND). Nové informace by podle týdeníku mohly korigovat pohled na muže, který je považován za jednoho z největších politiků novodobých německých dějin.
Křesťanský demokrat Adenauer stál v čele německé vlády v letech 1949 až 1963 a je spojován především s demokratizací Německa po druhé světové válce a jeho pevným zakotvením mezi západními státy. Jak ale ukazují rešerše Spiegelu, metody, které Adenauer používal, vždy demokratické nebyly.
Při dvojici konzultací s blízkými představiteli Křesťanskodemokratické unie (CDU) v červenci 1960 Adenauer otevřeně připouští, že existuje "stranická tajná služba", která ho informuje o tom, co se děje uvnitř opoziční sociální demokracie (SPD). "Máme někoho, kdo nám dává zprávy z jejich předsednictva, to je jasné," poznamenal tehdy šéf německé vlády.
Při získávání informací navíc Adenauerovi pomáhala i Spolková zpravodajská služba a její předchůdkyně, takzvaná Organizace Gehlen. Šéf BND a bývalý generálmajor nacistického wehrmachtu Reinhard Gehlen tak například 5. září 1960 odcházel z kancléřství s úkolem zjistit, kdo byl první manželkou tehdejšího starosty západního Berlína a budoucího kancléře Willyho Brandta (SPD).
Související
Konec Merkelové na obzoru? Ani náhodou, Evropu povede dál, píše politický server
Konrad Adenauer , Německo , špionáž
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák