Berlín - Nadace Konrada Adenauera (KAS), která má blízko k německé kancléřce Angele Merkelové, v textu nazvaném Mocenské hry na Vltavě rozebírá současnou vládní krizi v Česku. Demokracie v ČR prý čelí zatěžkávající zkoušce.
Organizace je přesvědčena, že za koalicí ČSSD, ANO a KDU-ČSL stojí kus dobře odvedené práce, a při pohledu zvenku se tak nejevila nutnost pro její konec.
Překvapivé rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o demisi kabinetu vnímá spíše jako politicko-taktický kalkul. Podotýká přitom, že Sobotka se šéfem ANO Andrejem Babišem, který má vážný střet zájmů, vládl přes tři roky.
Nadace popisuje i další vývoj krize, včetně sporu Sobotky s prezidentem Milošem Zemanem. "Denně dochází k novým obratům v tomto mocenskopolitickém zmatku," píše KAS. Připomíná také zveřejněné nahrávky Babiše a demonstrace.
Je ale otázkou, domnívá se německá nadace, jestli se názor protestujících přenese i do venkovských oblastí. KAS připomíná strategii Babiše i jeho hnutí ANO neprezentovat se jako tradiční politici, ale jako alternativa k nim. Zároveň se ministru financí podle nadace dařilo být spojován s vládními úspěchy. Kdyby v době před volbami nebyl členem vlády, mohl by se tento efekt "opozice ve vládě" ještě posílit.
"Jasné je, že Českou republiku v příštích měsících čeká ostrá a vyhrocená volební kampaň," tvrdí nadace blízká křesťanským demokratům (CDU) kancléřky Merkelové.
Nadace Konrada Adenauera , Andrej Babiš , Bohuslav Sobotka , Miloš Zeman , Vláda ČR , Německo , volby 2017
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 1 hodinou
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 1 hodinou
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 2 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
včera
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
včera
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
včera
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
včera
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
Rusko pohrozilo zahájením nové vlny systematických úderů na Kyjev, k čemuž přistoupilo jen několik dní poté, co na ukrajinské hlavní město podniklo jeden z největších útoků od začátku války. Ruské ministerstvo zahraničí ve svém oficiálním prohlášení specifikovalo, že tyto nové útoky budou cílit na rozhodovací centra a velitelská stanoviště a rovněž na zařízení sloužící k výrobě bezpilotních letounů přímo ve městě. Moskva v této souvislosti vyzvala cizí státní příslušníky a diplomaty, aby opustili Kyjev co nejdříve, a zároveň varovala tamní občany, aby se nezdržovali v blízkosti administrativních a vojenských budov.
Zdroj: Libor Novák