Londýn/Paříž - Britské úřady už dříve informovaly, že mezi oběťmi sobotního teroristického útoku na mostě London Bridge a na Borough Market jsou Brit, Kanaďanka, Francouz a Australanka. Dnes k identifikovaným obětem přibyli další dva cizinci.
Mezi oběťmi sobotního teroristického útoku v Londýně je přinejmenším pět cizinců. Identifikovat se britské policii stále nepodařilo jednu oběť teroristů.
Francouzské ministerstvo zahraničí dnes dopoledne uvedlo, že při útoku zahynuli dva Francouzi a jeden se stále pohřešuje. Prezident Emmanuel Macron nicméně odpoledne řekl, že bilance francouzských obětí teroru v Londýně se zvýšila na tři.
Macron tři francouzské oběti potvrdil jen krátce poté, co britská policie informovala, že v rámci pátrání po Xavierovi Thomasovi (45), který byl v době útoku na mostě a který podle svědků spadl do řeky, našla v úterý večer v Temži, asi dva kilometry po proudu od mostu lidské tělo. "Formální identifikace se teprve uskuteční," uvedla policie. Blízcí Xaviera Thomase nicméně prý už o nálezu v řece informovala. Pokud se potvrdí, že jde skutečně o tělo nezvěstného Francouze, bude už osmou obětí londýnských teroristů.
Známá už je identita dvou francouzských obětí. Číšníka Alexandra Pigearda (27), který pracoval v restauraci na Borough Market, teroristé ubodali. Dalším mrtvým Francouzem je kuchař Sébastian Belanger (36), který několik let v Londýně žil.
Podle francouzského ministerstva zahraničí jsou v nemocnicích stále čtyři vážně zranění francouzští občané. Jedním z nich je i snoubenka Xavier Thomase. Celkem utrpělo zranění při útoku osm Francouzů.
Australské ministerstvo zahraničí dnes rovněž potvrdilo, že při atentátu zahynuly dvě australské občanky. Ministryně Julia Bishopová jejich jména nezveřejnila, podle britských médií jde ale o 28letou Kirsty Bodenovou a 21letou Saru Zelenakovou. Zdravotní sestra Bodenová údajně zahynula, když běžela na pomoc zraněným. Dva Australané jsou podle ministryně také mezi zraněnými.
Španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zoido dnes Británii vyzval, aby projevila "citlivost" vůči rodině pohřešovaného španělského občana a urychlila identifikaci mrtvých. "Čím si ta rodina prochází, je nelidské," uvedl. Právník Ignacio Echeverria Miralles (39) se od sobotního útoku pohřešuje. Podle přátel, kteří ho v osudnou noc doprovázeli, se Miralles postavil mezi útočníka a ženu, kterou napadl. Mezi zraněnými v nemocnici ale Španěl není.
Související
Teroristický útok v Londýně: Bylo legální, že policie zastřelila teroristy?
Muslimka prošla bez povšimnutí kolem zraněných lidí při teroristickém útoku. Jak to bylo doopravdy?
Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017) , Francie , Austrálie , Španělsko , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 1 hodinou
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 3 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 4 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 5 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
včera
Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína
včera
Pokud bude hořet Ukrajina, bude hořet i Moskva, prohlásil Zelenskyj po masivním útoku na ruskou rafinérii
včera
USA jsou připraveny okamžitě obnovit vojenské akce a zavést blokádu Íránu
včera
Hegseth ostře zkritizoval evropské spojence. Pentagon přehodnotí přítomnost amerických sil v Evropě
včera
Fatální chyba. Diplomat řekl, proč se Zelenskyj nesmí setkat s Putinem v Moskvě
včera
Tálibán zakázal mobilní telefony
včera
Ukrajina podnikla největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky
Ukrajina podnikla dosud největší dronový útok na Moskvu za poslední dva roky. Podle ruské státní tiskové agentury TASS údery zasáhly infrastrukturu, způsobily požáry a úlomky sestřelených strojů dopadaly na řadu míst v celé metropolitní oblasti. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin uvedl, že protivzdušná obrana během noci na čtvrtek zlikvidovala nejméně 194 bezpilotních letounů směřujících na hlavní město, což výrazně převyšuje bilanci z předchozích měsíců.
Zdroj: Libor Novák