Muslimka prošla bez povšimnutí kolem zraněných lidí při teroristickém útoku. Jak to bylo doopravdy?

Londýn - Na sociálních sítích se v nedávné době objevila fotografie muslimky, která prochází na Wesminsterském mostě kolem obětí teroristického útoku a snaží se tvářit, že si ničeho nevšimla. Miliony lidí po celém světě se proti tomuto chování ohradily. Jaká je však pravda?

Ta fotografie obletěla celý svět. Muslimská žena v hidžábu nenápadně prochází kolem zraněného muže, kterému se všichni snaží pomoci. Jen ona si "ničeho nevšimne" a v klidu jde dál.

That tweet trolling a Muslim woman during the Westminster attack was actually by a Russian bothttps://t.co/oBdzbMOQ5P pic.twitter.com/GEbKIlo7Zc

— Mannfred Nyttingnes (@MannfredNikolai) 14. listopadu 2017

Bylo to tak ve skutečnosti? Jamie Lorriman, autor této fotografie, řekl listu The Independent, že žena byla vyděšená a vystresovaná. Podle něj byla jen jedním ze stovek lidí, kteří přebíhali most a situace s raněným mužem si nevšímali. Snažili se jen uprchnout.

"Její chování je stejné jako chování všech lidí na mostě, ale lidé ostatní nevidí. Nevidí celou tu situaci. Mnoho vyděšených lidí tudy prošlo a nepomohlo. Kdyby se naopak snažili pomoci všichni, nemohli by pomoci ostatním," zlobí se Lorriman.

Fotograf ještě dodal, že je špatné, že byla fotografie vytržena z kontextu. Nyní může být podle něj používána jako argument pro protimuslimské názory.

Kdo však stojí za zveřejněním fotografie? Podle americké zpravodajské služby byl uživatelem, který fotku na Twitter přidal, ruský troll.

Americká zpravodajská služba má v záznamech na tři tisíce účtů, které jsou falešné a které byly vytvořeny v Rusku za účelem ovlivňování britské a americké politiky.

Účet @Southlonestar sleduje 16 tisíc lidí, přičemž dříve vydával zprávy podporující Brexit nebo volbu Donalda Trumpa.

Podle zpravodajské služby patří účty zaměstnancům Centra pro výzkum internetu v Petrohradu. Trollové prý pracují dvanáct hodin a vydávají tisíce zpráv za účelem zvýšení popularity populistických politiků v západních zemích.

Související

Více souvisejících

Muslimové USA (Spojené státy americké) Rusko Velká Británie Teroristické útoky v Londýně (3.6.2017)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 28 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy