
Již stovky poutníků zemřely při letošní muslimské pouti hadždž do Mekky. Stojí za tím vysoké teploty, které se šplhají až k extrémním 50 stupňům Celsia. Muslimští věřící se ani přesto jednoho z hlavních pilířů islámu nevzdají.
O kritické situaci v Saúdské Arábii informuje například americká stanice CNN. Mezi mrtvými je asi 165 Indonésanů, 41 Jordánců, 35 Tunisanů a 11 Íránců. Dalších 22 Jordánců se pohřešuje a 26 Íránců bylo hospitalizováno, píše CNN. „Někteří z Íránců zemřeli v důsledku úpalu, zatímco jiní měli základní onemocnění,“ přiblížil íránský Červený půlměsíc.
Teploty v oblasti Mekky dosahují v extrémech až 49 stupňů Celsia. Počet obětí se pravděpodobně ještě zvýší, protože jak Saúdská Arábie, tak Egypt, nezveřejnily oficiální údaje o obětech. „Více než 2700 lidí bylo ošetřeno kvůli úpalu,“ vyčíslila saúdská vláda.
Ta také varovala před aktivitou zvanou „kamenování ďábla“. Kamenování ďábla, známé také jako Rámí al-Džamarát, je jedním z rituálů hadždže. Tento rituál se provádí v údolí Miná, které leží nedaleko Mekky. Během tohoto rituálu poutníci symbolicky hází kameny na tři kamenné sloupy, známé jako Džamarát, které představují Satana.
Kamenování ďábla symbolizuje odmítnutí zla a pokušení a potvrzení oddanosti Bohu. Je to jeden z klíčových aktů, který poutníci provádějí během hadždže a je považován za výraz duchovní očištění a obnovy.
Hadždž je pátý pilíř islámu a označuje povinnou pouť muslimů do města Mekky v Saúdské Arábii. Každý muslim, který je fyzicky a finančně schopný, by měl vykonat hadždž alespoň jednou za život. Tato pouť se koná každoročně v islámském měsíci dhú al-hidždža. Pouti do Mekky se každoročně účastní okolo dvou milionů muslimů ze zemí celého světa.
Muslimská pouť do Mekky je pro Saúdskou Arábii výnosný byznys a tato blízkovýchodní země investovala miliardy do rozšíření kapacit tamních mešit. Podle odborníků je ale ekonomický přínos hadždže „marginální“, protože Saúdové žijí především z ohromných příjmů z těžby ropy.
Související

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Do Mekky smí letos milion lidí, musí být očkovaní a mladší 65 let
Saúdská Arábie Mekka , Počasí , Saúdská Arábie , Muslimové
Aktuálně se děje
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
včera

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
22. dubna 2025 21:57

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
22. dubna 2025 21:30
Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.
Zdroj: Adam Skála