Washington/Berlín – Na smrt německého exkancléře Helmuta Kohla reagují nejen němečtí politici, ale i významné osobnosti z celého světa. Mluví o něm jako o příteli svobody i jenom z největších politiků.
Za skutečného přítele svobody a jednoho z největších státníků poválečné Evropy označil dnes zesnulého Kohla exprezident Spojených států George Bush starší. „Helmut byl skála," uvedl Bush, který byl šéfem Bílého domu v letech 1989 až 1993, tedy i v době znovusjednocení Německa.
„Byl to muž, kterého považuji za jednu z největších vůdčích osobností poválečné Evropy," uvedl v prohlášení Bush senior. „Stejně jako mnoho dalších, kteří byli svědky nevýslovné zkázy a bídy této (poválečné) doby, nenáviděl Helmut válku," uvedl americký exprezident. Někdejší německý kancléř podle něj svůj život věnoval posilování demokratických institucí v Německu, ale i mimo něj.
Kohl byl „jedním z velkých přátel v mém životě", napsal 93letý bývalý prezident USA, který nese společně s Kohlem zásluhu na sjednocení Spolkové republiky s Německou demokratickou republikou v roce 1990. „Helmut byl skála, silná a stabilní," dodal Bush.
Podle německých politiků se Kohl nesmazatelně zapsal do německých dějin. Na úmrtí sedmaosmdesátiletého velikána německé politiky 20. století reagují zástupci všech politických stran. „Zemřel skutečně velký Němec a především velký Evropan," napsal na twitteru německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD).
„V Helmutu Kohlovi jsme ztratili velkého Evropana," uvedl v podobném duchu kandidát sociálních demokratů na kancléře Martin Schulz. „Přes všechny stranické hranice a rozdílné politické názory vzdává sociální demokracie Helmutu Kohlovi respekt a uznání za jeho životní politické dílo,"dodal.
„Truchlíme. #RIP #HelmutKohl," napsala na twitteru Křesťanskodemokratická unie (CDU), které Kohl předsedal déle než kdokoli jiný.
"Tvůrce sjednoceného Německa a francouzsko-německého přátelství: v osobě Helmuta Kohla ztrácíme velmi velkého Evropana," napsal na twitteru francouzský prezident Macron. Text doprovodil slavnou fotografií z roku 1984, na které se Kohl nedaleko někdejšího bojiště první světové války ve Verdunu drží na znamení jednoty za ruku s tehdejším francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem.
Hluboký zármutek nad úmrtím "jednoho z největším přátel státu Izrael" vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Kohl byl podle něj "plně oddán" bezpečnosti židovského státu. "Jeho sympatie pro Izrael a sionismus se projevila během mnoha setkání se mnou i v jeho rozhodných postojích ve prospěch Izraele, které vždy zastával v Evropě i na mezinárodních fórech," uvedl Netanjahu.
Za "klíčovou osobnost evropského procesu" označil exkancléře španělský premiér Mariano Rajoy. Podle nizozemského premiéra Marka Rutteho Německo přišlo o "velkého státníka". "Helmut Kohl nám bude velice chybět," napsal na twitteru belgický premiér Charles Michel. Za velkého Evropana exkancléře označil rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Smutek nad Kohlovou smrtí vyjádřil i ukrajinský prezident Petro Porošenko či italský premiér Paolo Gentiloni.
Také generální tajemník OSN António Guterres vyjádřil "hluboký smutek" nad smrtí svého "osobního přítele".
Související
Merkelová fatálně chybovala? Historie se opakuje, tvrdí politolog
Milionové odškodnění zesnulého Kohla? Vdova na něj nemá nárok, rozhodl soud
Helmut Kohl , George H. W. Bush (sr.) , Německo , Sigmar Gabriel , Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 1 hodinou
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 1 hodinou
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 2 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 4 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.
Zdroj: Libor Novák